Rok 2009 znamenal pro německou ekonomiku pád do hluboké recese, o poválečný rekord dokonce připravil rok 1975, kdy hospodářství sklouzlo do červených čísel v důsledku ropných šoků. Německu se loni i přes strmý propad a štědré fiskální stimuly nicméně podařilo udržet na uzdě schodek veřejných financí. V poměru k hrubému domácímu produktu narostl pouze na 3,2 procenta HDP. Zatímco třeba v Česku se přiblížil k 7 procentům HDP.
V letošním roce by měl navíc být schodek německých veřejných rozpočtů výrazně nižší než letos. Vláda už totiž bude se svými penězi zacházet opatrněji, svou roli by měl sehrát i přiznivější vývoj německého hospodářství.

Jaromír Drábek a Ondřej Matuška o stavu německé ekonomiky
Jaromír Drábek a Ondřej Matuška o stavu německé ekonomiky
Něměcko v recesi
V roce 2010 čeká Německo růst
Po loňském propadu podle německé vlády čekají zemi příjemnější časy. V letošním roce by už měla ekonomika růst zhruba o 1,2 procenta. „Domníváme se, že hlavním motorem růstu německého hospodářství budou i nadále pokračující monetární a fiskální stimuly,“ vysvětlil analytik společnosti FIO Robin Koklar.
Jaromír Drábek, prezident Mezinárodní obchodní komory v ČR:
„Kromě toho, že Německo je naším nejvýznamnějším obchodním partnerem, tedy že to má skutečně velké dopady na české podniky, je pro nás důležité ještě jedno číslo, a to, že i při takovém propadu německé veřejné rozpočty hospodařily se schodkem 3,2 procenta HDP, na rozdíl od našeho téměř dvojnásobného schodku.“
Růst německého hospodářství je důležitý i pro Českou republiku. Německo je totiž pro české podniky hlavním exportním odbytištěm. Nastartování oživení v Německu tedy znamená lepší vyhlídky i pro Česko.
