Dopady venezuelské devalvace: spekulace s cenami zboží

Caracas – Zmocněnci venezuelské vlády zavřeli více než 70 obchodů a jejich majitele obvinili ze spekulací s cenami zboží. Podle jihoamerických médií odhalila vládní kontrola v některých obchodech navýšení cen starého zboží o 50 procent, v některých případech dokonce až o 200 procent. Obchodníci tak měli zneužít devalvace měny bolívar vůči americkému dolaru, ke které kabinet prezidenta Cháveze přistoupil ve snaze zvýšit příjmy z vývozu ropy.

„Nemůže docházet ke zvyšování cen zboží, které obchodníci pořídili ještě podle starého kurzu,“ řekl ministr obchodu Eduardo Samán. Majitelé zavřených obchodů mají podle něj lhůtu 24 až 48 hodin na to, aby upravili cenu zboží, především potravin a elektronického zboží, na původní výši. Podnikům, které budou ceny zvyšovat, Chávez pohrozil vyvlastněním a převedením jejich majetku na obyvatele.

Podle Cháveze vysoká inflace nehrozí

Video Reportáž Petry Pakostové
video

Reportáž Petry Pakostové

Vyšší sazba po devalvaci bolívaru dostala označení ropný dolar a zdvojnásobila příjem Venezuely za export ropy po převodu na domácí měnu. Ropa tvoří polovinu vládního rozpočtu; hodnota dovozu ale klesla i kvůli poklesu produkce.

Venezuela měnu devalvovala naposledy v roce 2005. Devalvací se sice zúží rozdíl mezi kurzem dolaru a bolívaru na oficiálním a na černém trhu, ale zároveň vzroste inflace, která již je na 25 procentech a je nejvyšší v Latinské Americe. Ministr financí Alí Rodríguez však v pondělí uvedl, že rozhodnutí venezuelského prezidenta Huga Cháveze zvýší letošní inflaci jen o tři až pět procent.

Podle odborníků klesne životní úroveň Venezuelanů

Opozice tvrdí, že devalvace sníží životní úroveň obyvatel země. To potvrzují i analytici. „Devalvace bude tlačit na růst cen, vzroste inflace, která je už teď na 25 %. Klesnou reálné příjmy obyvatel, takže lidé nebudou mít chuť utrácet, výrazně propadne domácí produkt, a klesne tak i životní úroveň,“ řekl ekonom časopisu The Economist Pedro Palma.

Španělský deník El País zhodnotil prezidentův počin jako nekompetentní. Venezuela je podle něj rekordman, neboť je jedinou zemí, kde jsou tři směnné kurzy vůči dolaru: ten nejvýhodnější je za potraviny a další základní potřeby, další je za měnu a ostatní zboží, nejhorší platí na černém trhu.