Reportéři ČT: Šest tisíc za (ne)zprostředkování půjčky - nejspíš podle zákona

Praha – Dosáhnout na úvěr u banky nemusí být snadné, zvlášť v období krize. Lidé bez pravidelných příjmů, matky na mateřské, důchodci, ale i podnikatelé s nulovým daňovým přiznáním většinou neuspějí. V těchto vodách loví firmy či firmičky z nebankovního sektoru. Vědí, že pracují s lidmi, kteří peníze někdy až zoufale potřebují, a přitom jsou docela důvěřiví. Známým pojmem v tomto oboru je společnost se vznešeným názvem Bundes Finanzierung. Její praktiky ale rozhodně vznešené nejsou.

Paní Alena Ulrichová potřebovala sehnat peníze, vzhledem k tomu, že figuruje v registru dlužníků, v bance by úvěr nezískala. Obrátila se proto na společnost Bundes Finanzierung. Jednání o úvěru šlo až překvapivě hladce. Zavolala na inzerát, a aniž by někam musela jít osobně žádat, za půl hodiny jí přišla zpráva na mobilní telefon. Byl v ní příslib půjčky ve výši 150 tisíc a kontakt na finančního poradce, pana Vodrážku. Vidina rychlých peněz měla jediný háček – na schůzku měla dorazit se zálohou šest tisíc.

V podobně svižném tempu jako předchozí vyřizování po telefonu se odehrálo i setkání s finančním poradcem. „Během schůzky měl pan Vodrážka strašně moc telefonátů, které vyřizoval, a vždycky to bylo se slovy – zavolám za půl hodiny, zavolám ve tři, ve čtyři – a já jsem z toho byla tak trochu nervózní,“ popisuje průběh jednání, které se odehrálo v jednom pražském obchodním centru, paní Ulrichová. Když se nakonec pana Vodrážky zeptala na podmínky odstoupení od smlouvy, dostalo se jí ujištění, že oněch šest tisíc představuje vratnou zálohu, kterou jí společnost vrátí, když se rozhodne odstoupit od smlouvy.

Video Triky úvěrových firem
video

Triky úvěrových firem

Háček celé operace prohlédla paní Ulrichová až doma. Slíbený 150tisícový úvěr byl obrazně řečeno jen holub na střeše, zatímco firma už shrábla vrabce v podobě 6000korunové zálohy. Paní Ulrichová proto od smlouvy okamžitě odstoupila. Údajně vratnou zálohu už ale samozřejmě neviděla.

Abychom slova klientek ověřili, zažádali jsme o peníze stejným způsobem. Že už je půjčka schválená, to vypadalo až do schůzky s poradcem. Taky na naší schůzce měl pan Vodrážka naspěch a také mu zpočátku v pravidelných intervalech zvonil telefon. Smlouvu ale chtěl stůj co stůj uzavřít na místě a vzít si ji s sebou domů k prostudování nám nedovolil. Svůj osobitý postup chtěl zřejmě naučit i budoucího kolegu, kterého, jak oba tvrdili, v terénu zaškoloval.

Podivná záloha

Trik pana Vodrážky a společnosti Bundes Finanzierung je jednoduchý. Kromě smlouvy a obchodních podmínek podepisuje klient taky nevinně vypadající prohlášení o schůzce s poradcem, a právě v tom je zakopaný pes. I když pan Vodrážka tvrdí, že je to pouze pro kontrolu, ve skutečnosti klient stvrzuje, že oněch šest tisíc korun není vratná záloha, ale poplatek za sjednané služby.

Tomáš Prouza, Partners For Life Planning:

„Pokud mě někdo tlačí k tomu, abych něco podepsal na místě, je to pro mě vždycky signál, že je něco špatně, že přede mnou chce něco utajit. Tyto firmy mají často zkušenost právě s tím, že pokud si klient vezme dokumenty domů, pořádně si je přečte, přemýšlí nad nimi, tak pochopí, že na něho ta firma šije boudu.“

I my jsme jako paní Ulrichová chtěli zálohu vrátit a do týdne jsme odstoupili od smlouvy. Přesto nám záloha vrácena nebyla. Pan Vodrážka se s námi bavit nechtěl. O tom, že nám společnost zálohu nevrátí, bylo jasno dávno před 4. lednem, kdy naši žádost měla firma podle jeho slov řešit. Už v prosinci nám to oznámili dopisem.

Paní Ulrichová není zdaleka sama, kdo se na podobný druh podnikání nachytal. Jméno Bundes Finanzierung se začíná poměrně často skloňovat, objevuje se v řadě internetových diskuzí, řada lidí upozorňuje na negativní zkušenosti, které s touto firmou má.

Firma se dvěma jmény a třemi sídly

Zjistit, kdo za firmou Bundes Finanzierung stojí, taky nebylo jen tak. Na uvedené adrese v Praze 9 má jen poštovní schránku s odkazem na provozovnu v Pardubicích. Tam ale nalézáme pouze společnost Money Broker, která také zprostředkovává úvěry. Stojí za ní stejný člověk jako za Bundes Finanzierung - Jakub Slanař. S ním je však nemožné se spojit. Telefon nezvedal a na adrese uvedené v obchodním rejstříku jako jeho bydliště už nebydlí.

Vyšlo také najevo, že se společnost zatím stihla přejmenovat na Lighthouse Financial, což je za posledních šest měsíců už třetí název firmy. I její nová adresa na pražském Žižkově je ale jen virtuálním sídlem a pan Slanař je k nezastižení také na nejnovější adrese v pardubickém administrativním centru předchozí provozovny.

Odpovědi na naše otázky nám nakonec poslal mediální zástupce společnosti Bundes Finanzierung alias Lighthouse Financial pan Jiří Souček. Ten znovu potvrdil, že záloha je vratná a že chyba je na straně poradce Vodrážky. Shodou okolností se mediální zástupce vyklubal z onoho druhého muže, který byl na naší první schůzce. Tam mu praktiky poradce Vodrážky vůbec nevadily.

Bundes Finanzierung hraje podle zákona

Před nespokojenými klienty se pan Slanař úspěšně schovává. Krátká je ale na něj taky policie, a to i přesto, že obdržela několik trestních oznámení na společnost Money Broker. „Ač se to poškozeným může zdát nemorální, tak my jsme neshledali nic, co by zakládalo trestněprávní odpovědnost nebo co by naplňovalo skutkovou podstatu trestného činu podvodu,“ vysvětluje mluvčí pardubické policie Markéta Janovská. Vratnou zálohu totiž firma odmítla vyplatit v souladu s všeobecnými obchodními podmínkami.

Nemorální se jednání Bundes Finanzierung nezdá jen poškozeným. Společnost měla navíc zneužít i jméno Raiffeisenbank. Stížnosti na firmu s německým názvem leží na ministerstvu financí i na České obchodní inspekci. Exnáměstek ministra financí Tomáš Prouza ale v její potrestání nevěří. „Pokud by někdo chtěl udělat pořádek v úvěrovém byznyse, tak by musel začít se změnou zákonů,“ míní. „Pokud se to nepodaří prosadit v Parlamentu, tak tady pořád zůstanou ty desítky firem, které se živí okrádáním klientů,“ uzavřel.

Podpis smlouvy
Podpis smlouvy
Více fotek
  • Podpis smlouvy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/893/89206.jpg
  • Podezřelé půjčky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1309/130891.jpg