Na Opencard si posvítí policie

Praha – Policie se začne zabývat projektem pražské čipové karty Opencard. Městské státní zastupitelství policistům nařídilo, aby ve spolupráci s ministerstvem financí a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže začali shromažďovat listinné důkazy. Rozhodlo se tak po prostudování trestního oznámení pražské opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové.

„Po pečlivém prostudování trestního oznámení i s přílohami jsme případ postoupili policii s pokyny, aby zajistila potřebné listinné podklady týkající se tohoto projektu,“ informovala mluvčí státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Na základě shromážděných důkazů orgány poté rozhodnou, zda začnou případ prověřovat s podezřením na spáchání konkrétního trestného činu.

Ryšlinková podala trestní oznámení kvůli Opencard v prosinci. Vycházela prý z výsledků forenzního auditu, který zastupitelé dostali. Zastupitelka podezírá neznámé pachatele ze sedmi trestných činů - například ze zneužívání a porušování pravomocí veřejného činitele, porušování závazných pravidel hospodářského styku nebo zkreslování údajů o stavu hospodaření.

Forenzní audit odhalil, že projekt Opencard už vyšel na 888 milionů korun, příjmy však byly nulové. Vynaložené náklady navíc neodpovídají stavu, ve kterém se projekt nachází. Audit kritizoval také to, že odbor informatiky, který má Opencard na starosti, nemá o jeho fungování přehled a nevyužívá všechny dostupné nástroje k jeho řízení, například nijak nesankcionoval zpoždění dodavatele.