Lichva v Česku - půjčka 46 tisíc stála ženu dům

Třebechovice pod Orebem – Jak pracují čeští lichváři, dokládá další případ z Třebechovic ve východních Čechách. Zdenka Sekyrová dlužila 46 tisíc korun leasingové firmě. Na splacení dluhu si půjčila 130 tisíc od Josefa Sokola z Trutnova. Po třech měsících mu musela vrátit 220 tisíc korun, na splacení takové částky ale neměla dost peněz. Protože věřiteli ručila podepsanou kupní smlouvou na dům, věřitel si jej nechal zapsat do katastru nemovitostí a následně ho prodal. Dlužnici nyní hrozí vystěhování.

Věřitel ani nečekal na splacení dluhu a nemovitost si na sebe nechal přepsat hned. Nyní tvrdí, že si dům v hodnotě dvou milionů koupil za oněch zapůjčených 130 tisíc korun. Jak připomněl starosta Třebechovic Jiří Němec, jedná se již o třetí případ nemorální lichvy v jejich obci. „Odpovídá to zneužívání lidí, kteří se dostávají do nouze, půjčováním peněz za nekřesťanské úroky,“ doplnil právní zástupce paní Sekyrové Josef Voslář.

Paní Sekyrová podala trestní oznámení a chce požádat soud o předběžné opatření, aby zakázal komukoliv do vyřešení případu s nemovitostí nakládat. „Pokud soud zjistí, že smlouva byla uzavřena v rozporu s dobrými mravy, prohlásí takovou smlouvu za neplatnou,“ podotknul advokát Dušan Diviš.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera