Výrobce Mattonky zaplatí pětimilionovou pokutu

Brno - Karlovarské minerální vody dostaly pokutu pět milionů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ji výrobci minerálek Mattoni vyměřil za to, že s distributory uzavíral nedovolené dohody o zákazu exportu. Původně měla společnost dostat desetimilionovou pokutu. Antimonopolní úřad ji ale snížil na polovinu, protože s ním firma v kauze spolupracovala. Dohody s distributory uzavírala společnost Karlovarské minerální vody (KMV) a také její dceřiná firma HBSW v Česku a v zahraničí, hlavně na Slovensku, od začátku února 1999 do prosince 2008.

„Tyto dohody mohly vést k narušení hospodářské soutěže na trhu sycených nealkoholických nápojů a na trhu nesycených nealkoholických nápojů,“ uvedl šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Obě společnosti jsou ale přesvědčeny, že zákon neporušily. „Vytýkané ustanovení mělo zajistit ochranu označení našich výrobků. Při vývozu do zahraničí musí výrobce etikety přizpůsobit právním normám cílové země. V minulosti jsme klientům, kteří měli zájem vyvážet naše výrobky, vždy poskytovali maximální podporu, aby vše probíhalo dle výše popsaných pravidel,“ uvedl generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Výrobce minerálek spolupracoval

Karlovarské minerální vody nicméně okamžitě klauzuli o zákazu exportu ze smluv stáhly a se svými partnery podepsaly nové dodatky. „Karlovarské minerální vody uznávají právní odpovědnost a akceptují uloženou pokutu,“ reagovala na dnešní verdikt antimonopolního úřadu PR manažerka společnosti Bibiana Beňová.

Vstřícnost firmy nakonec přivítal i antimonopolní úřad. Ten celý případ uzavřel takzvaným narovnáním. Jeho podstatou je právě spolupráce dané firmy, což má za následek i nižší pokutu. Teoreticky to také znamená, že by se KMV neměly proti pokutě odvolat.

Pro Karlovarské minerální vody se jedná v pořadí už o druhou pokutu v řádech milionů. V roce 2004 jim antimonopolní úřad vyměřil desetimilionovou pokutu za nepovolenou fúzi s Poděbradkou. Později úřad toto spojení za změněných podmínek povolil.