OP Prostějov se blíží bankrotu

Prostějov – Největší výrobce oděvů v Česku OP Prostějov se přiblížil vyhlášení insolvence. Věřitelské banky, kterým firma dluží 1,2 miliardy korun, neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli. Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank, dvě ze tří ale odmítly. Pro moratorium byla pouze Česká spořitelna, která od začátku vyjadřuje ochotu k dohodě. Vedení firmy přesto stále doufá, že po restrukturalizaci výrobu zachová.

„Fakt, že firma skončí v insolvenci, situaci malinko komplikuje, ale stále jsme přesvědčeni, že cesta k zachování výroby a zaměstnanosti je stále reálná. Je důležité, že největší věřitel Česká spořitelna tuto restrukturalizaci podporuje,“ řekl generální ředitel OP Prostějov Jiří Tuvora.

Podle informací ČTK chce vedení společnosti požádat soud o vstup do insolvence v průběhu příštího týdne. České televizi tuto informaci potvrdila i předsedkyně podnikového výboru odborového svazu firmy Helena Vyroubalová. „V pátek 15. by k tomu měly banky dát nějaké stanovisko,“ dodala Vyroubalová.

Video Helena Vyroubalová o situaci v OP Prostějov
video

Helena Vyroubalová o situaci v OP Prostějov

Helena Vyroubalová o situaci v OP Prostějov

Ekonomika ČT24: OP Prostějov v problémech

Kromě úvěrů v bankách dluží podnik asi sto milionů korun po splatnosti svým dodavatelům. S mnoha z nich se firma už dohodla na splátkových kalendářích. Podnik loni podle předběžných odhadů hospodařil se 400milionovou ztrátou a jeho tržby činily 1,3 miliardy korun.

Podnik přišel s řadou úsporných opatření

V rámci úsporných opatření by měl letos zavřít téměř dvacet ze svých 84 obchodů. Další úspory má přinést také omezení pracovní doby. Od příštího týdne budou pracovníci prostějovského podniku pracovat jen čtyři dny v týdnu za šedesát procent mzdy. Vedení podniku se na tom dohodlo s odbory. „Pro tuto dobu byla schválena dvouměsíční lhůta, v případě, že se v té době zakázky zvýší, nastane normální pracovní režim,“ dodala Vyroubalová.

Navzdory tíživé finanční situaci se zatím podnik, který zaměstnává přibližně 1500 lidí, nechystá k masivnímu propouštění. Postupnému snižování počtu zaměstnanců - zejména v technických a hospodářských profesích - se ale podle slov Vyroubalové v průběhu několika příštích měsíců nevyhne.

Za nynější situaci firmy nevidí odboráři chyby managementu, ale jednoznačně nepříznivou hospodářskou situaci. „Jsme firmou, která z větší části vyrábí do zahraničí a tak, jak hospodářská krize postihla nás, tak se samozřejmě omezily i zakázky v zahraničí a nám se tím z velké části snížily kapacity,“ dodala Helena Vyroubalová. V případě, že se počet zahraničních zakázek zvýší, bude je podle ní podnik moci bez problémů uspokojit.

Z historie OP Prostějov:

Společnost Oděvní průmysl Prostějov vznikla po znárodnění textilní výroby na Prostějovsku po druhé světové válce. Nově vzniklý konfekční výrobce zajišťoval až 80 procent veškeré oděvní výroby v Československu a byl také významným exportérem.

Roku 1991 se společnost přeměnila ze státního podniku na akciovou společnost a o rok později byla privatizována jejím managementem. Privatizace byla dokončena prodejem zbylých akcií v druhé vlně kupónové privatizace v roce 1994. Společnost Oděvní průmysl byla ovládnuta Oděvním podnikem s. r. o. založeným bývalým managementem, který se v roce 1998 přeměnil na akciovou společnost Oděvní podnik.

Hlavním akcionářem je s 46 procenty akcií předseda dozorčí rady (předtím dlouholetý předseda představenstva) a generální ředitel společnosti František Tuhý, druhým největším akcionářem je Casual Friday, a. s. s 27 procenty, jejímž majitelem je Roman Hanus.

0

V současné době je OP Prostějov největší českou oděvní firmou podle výše tržeb, a patří k nejvýznamnějším evropských producentům pánské a dámské konfekce. Zaměřuje se na pánskou a dámskou konfekci (značky Bernhardt, La Boutique de Claudette), džínové výrobky pod značkou William & Delvin a Freeway. Své výrobky prodává prostřednictvím vlastní prodejní sítě, převážně v Česku, ale i na Slovensku, v Polsku a Rakousku. K zákazníkům se řadí i firmy a instituce, OP obléká například i české olympioniky.

Předloni podnik vykázal rekordní ztrátu 1,085 miliardy korun po čistém zisku 13,7 milionu korun v roce 2007. Tržby společnosti v roce 2008 meziročně klesly o zhruba 550 milionů korun na 1,94 miliardy. Loni firma podle předběžných odhadů, snížila ztrátu na 400 milionů korun a vykázala tržby 1,3 miliardy korun.  

V posledních letech oznámila firma ukončení výroby v závodech v Olomouci, Uherském Hradišti, Ostravě, Lošticích na Šumpersku, v Konici a Brodku na Prostějovsku a v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku.