Loňský rok byl pro Německo pohromou

Berlín – Nejenže německá ekonomika v loňském roce klesla v porovnání s rokem 2008 o pět procent, ani se čtvrtletním oživením to zřejmě nebude tak horké, jak se dříve zdálo. Zatímco ve třetím čtvrtletí se německé hospodářství růstem o 0,7 procenta vymanilo z recese, ve čtvrtém kvartále zase začalo podle předběžných odhadů stagnovat. Ruku v ruce se špatným stavem hospodářství jde i nárůst nezaměstnanosti. V roce 2008 počet lidí bez práce vyšplhal na 3,5 milionu.

„Pokud německá ekonomika skutečně začala koncem loňského roku stagnovat, bylo by to opravdu nemilé překvapení,“ upozornil v rozhovoru pro Hospodářské noviny hlavní analytik společnosti Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.

I když německá vláda počítá na příští rok s růstem hospodářství o 1,5 procenta, Německo se zřejmě ještě zapotí. „Máme před sebou dlouhou a složitou cestu, než se vůbec dostaneme na úroveň roku 2008,“ obává se německý ministr hospodářství Rainer Brüderle.

Video Německému hospodářství se loni nedařilo
video

Německému hospodářství se loni nedařilo

Zvraty německého hospodářství se přelévají do Česka

Kondice německé ekonomiky je přitom klíčová i pro české podniky. V Německu totiž končí třetina českého zboží určeného na vývoz, což z Německa dělá největšího exportního partnera České republiky. „Pokles nebo růst německé ekonomiky se v poloviční výši v číselném vyjádření projeví na poklesu nebo růstu ekonomiky České republiky,“ nastínil propojení prezident Mezinárodní obchodní komory v ČR Jaromír Drábek.

Od začátku krize s propadem německého hospodářství padal hlavně tuzemský automobilový průmysl. Podniky začínaly propouštět a zkracovat pracovní týden. Odvětví pak vzkřísilo až zavedení šrotovného.