Sokolovská uhelná dostala 17milionovou pokutu za zakázané vývozy

Brno - Sokolovská uhelná dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže víc než 17milionovou pokutu za to, že v letech 1997 až 2007 uzavírala nedovolené dohody s odběrateli uhlí o zákazu vývozu. Podle antimonopolního úřadu mohly vést k narušení hospodářské soutěže. Rohodnutí není pravomocné a firma se může proti pokutě odvolat.

„Dohody mohly vést k narušení soutěže na trhu hnědouhelných briket, hnědého energetického uhlí a hnědého tříděného uhlí v České republice,“ uvedl šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Podle antimonopolních úředníků firma porušila jak české zákony, tak unijní.

Mluvčí Sokolovské uhelné Josef Michalský komentoval pokutu s tím, že vedení společnosti se v současné době s verdiktem úřadu teprve seznamuje. „Prostudujeme závěry úřadu a budeme asi hledat všechny cesty, jak se proti rozhodnutí odvolat,“ řekl.

Dohody o zákazu vývozu považuje podle Rafaje české i evropské právo za závažný přečin. Protože cílem dohod je narušení hospodářské soutěže, není u nich třeba prokazovat negativní dopad na soutěž.

Přesto podle antimonopolního úřadu mohlo být následkem dotyčných dohod omezení soutěže v rámci jedné značky. Posuzované dohody tak vedly k zúžení počtu odběratelů, kteří mohli zboží nakoupené od účastníka řízení vyvážet. Na základě dohod o zákazu vývozu byli odběratelé omezeni ve výběru konečného zákazníka, což mohlo vést ke snížení nabídky pro spotřebitele.