Budoucnost automobilek leží v zelených technologiích

Praha - Automobilky v příštích pěti letech významně zvýší investice do nových technologií - především hybridních. Jako vítězové vyjdou z hospodářské krize, jež utlumila celý automobilový průmysl, ty, které dokáží zelené technologie uvést na trh v co největším počtu. Růst bude ale také tlak na snižování nákladů výrobců. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG.

Na tom, že klíčem pro záchranu z krize jsou nové technologie, se shoduje devět z deseti manažerů předních světových automobilek. Mezi inovacemi vedou hybridní automobily, následují je elektromobily a auta, kde elektřinu dodává třeba vodík nebo biopaliva. Tyto trendy budou ovšem převažovat pouze ve vyspělých zemích, v rozvojovém světě to bude jinak.

„Rozvojové země nadále silně preferují cenu, takže tam se budou silně prosazovat výrobci nabízející levná auta,“ podotkl partner společnosti KPMG Jan Linhart.

Video Automobilový průmysl
video

Automobilový průmysl

Automobilový průmysl

15.1.2010

Ekonomika ČT24: Automobilky investují do technologií

Problém číslo jedna – nadvýroba

Za velký problém automobilového průmyslu označují manažeři nadbytečné výrobní kapacity. Hlavně ve Spojených státech, západní Evropě a Japonsku mluví odhady až o pětinové nadvýrobě. „Nepochybně se dočkáme dost dramatického uzavírání továren. Otázkou ale je, v jakých zemích. Na jednu stranu se mluví o uzavírání továren ve Spojených státech, na druhou máme zprávy o tom, že Mercedes-Benz přesune výrobu nové generace sedanu třídy C z Německa právě do Spojených států, kde jsou výrobní náklady takřka poloviční,“ uvedl redaktor časopisu Autotip Zdeněk Vacek.

Zájem je ale i o Evropu. Tlačí se do ní Číňané. Třeba největší čínská soukromá automobilka Geely Automobile Holdings dokončuje převzetí švédského výrobce Volvo Car. Obchod ji podle odhadů vyjde zhruba na 1,8 miliardy dolarů (více než 32 miliard korun) a jeho dokončení se očekávalo ve druhém čtvrtletí loňského roku. Další čínská automobilka Beijing Automotive Industry Corp (BAIC) se zase dlouho ucházela o převzetí Opelu.

Velký potenciál růstu trhu vidí v Evropě i bosové automobilového průmyslu, avšak pouze v té východní, především v Rusku. Slibnou expanzi ale čekají také od odbytišť v jihovýchodní Asii.

Nové trendy v automobilismu
Nové trendy v automobilismu
Více fotek
  • Nové trendy v automobilismu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1361/136056.jpg
  • Nadprodukce automobilů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1361/136057.jpg