Možná až 25 miliard korun zaplatí Češi za podporu solární energetiky

Praha - Za podporu solární energetiky budou Češi podle místopředsedy Energetického regulačního úřadu Blahoslava Němečka platit do dvou let v cenách elektřiny nejméně patnáct, ale možná i dvacet pět miliard korun. Pro představu je to 1500 až 2500 korun na každého obyvatele země včetně dětí a důchodců. Informuje o tom dnešní vydání deníku E15 s tím, že většinu zaplatí firmy jako největší odběratelé.

Bouřlivá výstavba nových slunečních elektráren, která se zcela vymkla kontrole, může za toto vysoké číslo. Loni investoři spustili solární parky o celkovém výkonu 350 megawattů, což je o tři čtvrtiny víc, než se všeobecně očekávalo. Příští rok se výkon slunečních elektráren bude zvyšovat ještě rychleji. Podle střízlivých údajů přibude dalších nejméně tisíc, možná dokonce dva tisíce megawattů. Výkon slunečních elektráren by pak údajně převyšoval výkon elektrárny Temelín.

Investoři z celého světa se do Česka přímo hrnou

Za zákonem garantovanou výkupní cenou se do Česka hrnou investoři z celého světa. „Investici do solární energie je možné přirovnat ke státnímu dluhopisu, ovšem počítá se tu s daleko vyšším výnosem,“ vysvětlil Němeček.

Podle Bronislava Bechníka z České fotovoltaické průmyslové asociace míří do Česka mnoho firem z Německa a ze Španělska. První dvě elektrárny zde na konci roku spustila i čínská společnost CNPV Solar Power. Stát nedokáže solární příval zastavit dřív než v příštím roce, neboť až v té době začne platit ohlášená novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů.