Slovensko bude mít zákon o spotřebitelském úvěru

Praha/Bratislava - Slováci, kteří si vezmou spotřebitelský úvěr například na nákup zboží, budou moci od smlouvy do čtrnácti dnů od jejího podpisu bez udání důvodu odstoupit. Předpokládá to návrh zákona, který schválila slovenská vláda. Kabinet zároveň navrhl výrazně zpřísnit pokuty za porušení zákona. Na Slovensku se počítá také s určitým zpřehledněním trhu se spotřebitelskými úvěry. U nás se novela o spotřebitelských úvěrech teprve chystá.

Zákon by měl nabýt platnosti v červnu. Podle tohoto zákona ten, kdo si vezme spotřebitelský úvěr, bude moci od smlouvy bez udání důvodu odstoupit. Půjčené peníze pak bude muset vrátit do třiceti dnů a k tomu zaplatit ještě úrok. Za porušení zákona o spotřebitelském úvěru budou hrozit vysoké pokuty, a to až do výše 140 tisíc eur.

Slováci patří v rámci Evropské unie stále k těm nejkonzervativnějším klientům. Berou si hypotéky ve výši deseti procent z HDP. Slováci patří k těm šetrnějším ve srovnání například s Brity. S krizí ale roste i výše půjček a problémy se splácením.

Video Rozhovor s Ondřejem Zemanem
video

Rozhovor s Ondřejem Zemanem

V Česku se novela zákona teprve chystá. Nyní můžeme odstoupit od smlouvy ve dvou případech. Pokud byla uzavřena na dálku například přes internet nebo mimo prostory obvyklé k podnikání. „Určitě ten zákon měl být přijat dřív, je to problém několika posledních let, kdy tu vzniká řada firem, které půjčují na ruku bez ověřování bonity klienta,“ říká finanční specialista SOS Ondřej Zeman s tím, že vláda má termín na přijetí zákona do května.