Střídmost a žádný populismus, to podle Fischera pomůže ČR z krize ven

Praha – Úřednická vláda Jana Fischera ví jak na krizi. Dnes zveřejnila plán, jak snižovat její dopady. Svým nástupcům doporučuje šetřit a zvýšit daně. Cílem vládního balíčku je také trvalé snížení deficitu státního rozpočtu pod hranici tří procent hrubého domácího produktu tak, aby Česko plnilo Maastrichtská kritéria. Pod tuto hranici by měl deficit podle plánu klesnout v roce 2013. Fischerův kabinet na jaře nahradí nová vláda. Podle premiéra bude pro implementaci takových opatření nutná většinová politická podpora.

Žádné nové finanční injekce na podporu hospodářského růstu nepřijdou. „Podniky získaly v průběhu uplynulého roku čas na adaptaci na změněnou ekonomickou situaci,“ stojí ve vládním materiálu. Proto už není nutné pokračovat v expanzivní hospodářské politice. To současný stav veřejných financí ani nedovoluje.

Fischer mimo jiné doporučuje i bojovat s korupcí nebo zachovat daň z nemovitosti i spotřební daň na vyšší úrovni. Sazby daně z přidané hodnoty by setrvaly na 10 a 20 procentech a nevracely se tak na nižší hodnotu z předchozího roku. Vyšší daně dokument navrhuje pro lidi, jejichž plat převýší 1,8 milionu ročně. Místo 15 procent by měli nad daný limit podle představ vlády odvádět procent 25.

Video Fischer má recept na snížení schodku rozpočtu
video

Fischer má recept na snížení schodku rozpočtu

Fischer má recept na snížení schodku rozpočtu

15.1.2010

Martin Kocourek a Jan Mládek v Událostech, komentářích

Rozhovor s Libuší Bautzovou

Rozhovor s Petrem Dufkem a Davidem Borkovcem

V podstatě tedy jde o pokračování takzvaného Janotova balíčku. Využít by se měly i dividendy ze státních podniků. Tyto prostředky pak budou ve státním rozpočtu použity na investiční výdaje, na zahlazování ekologických škod a podobně. Nikoliv na spotřebu, varuje Fischerova vláda.

Vyjádření politiků k dokumentu „Východiska z krize“

Předseda ODS Mirek Topolánek:

„Řeší v zásadě všechno na straně příjmů, v daních, myslel jsem, že bude ambicióznější z hlediska výdajů.“

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek:

„Je to opravdu jen cvičení, protože vláda ten boj podstoupit nechce.“

Předseda ČSSD Jiří Paroubek:

„Jedna z velkých stran bude muset po volbách ta opatření udělat, tak je dobré o nich začít mluvit už teď.“

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda:

„Do jisté míry je to alibistické, protože napsat seznam dobrých kroků, to umí každý.“

Lidovcům se sice Fischerův recept líbí, ale chybí jim v něm priority. Komunisté jsou zase zásadně proti myšlence, že nemocenská, kterou o deset procent pro letošní rok snížil Janotův balíček, by měla i dál zůstat na 60 procentech  platu.

Dokument je exitem z ekonomické krize

Připravovanému dokumentu se říká Exit strategie. Jde o materiál starý několik let, nedaří se ho však implementovat. Nyní se přizpůsobuje současnému stavu ekonomiky a od toho původního se liší především tím, že se zaměřuje na snižování vládního deficitu. Strategie dosud není v takové fázi, aby ji vláda chtěla předložit veřejnosti. Materiál už mají k dispozaci zaměstnavatelé a odboráři, kteří trvají na podpoře podnikání a radikální kroky se jim líbit nebudou.

Takový dokument není těžké sestavit, mnohem větším problémem je jeho prosazení. Příkladem je i Lisabonská strategie Evropské unie. Ta si ambiciózně kladla za cíl předehnání Spojených států amerických. Současná situace je ale spíše opačná. EU se za USA ještě propadla. Je proto vysoce pravděpodobné, že si nová vláda vybere některé body, které se pokusí uvést v praxi. Na prosazení celého dokumentu vůle nejspíš nebude. Navíc jde spíše o běh na dlouhou trať.

„Ano, v této politické situaci, kdy neexistuje parlamentní většina pro žádnou smysluplnou fiskální strategii, tak toto je politicky neutrální scénář, který by měl smysl. Kdyby byl schválen, tak bychom docílili v roce 2011 výrazně nižšího deficitu, než hrozí,“ pochválil dokument první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Návrh ještě znovu projedná expetní tým tripartity pro hospodářskou politiku. Celý materiál pak zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů projednají příští čtvrtek.