Grüne Woche láká mlsné jazýčky

Berlín – Německá metropole Berlín odstartovala týdenní maraton potravinářského a zemědělského veletrhu Grüne Woche. Na jubilejní 75. ročník největší akce svého druhu na světě se sjelo více než 1 600 vystavovatelů. Na veletrhu si přijdou na své nejen odborníci, ale třeba i mlsné jazýčky. Ochutnat mohou více než 100 tisíc tradičních specialit ze všech kontinentů. Až do neděle 24. ledna, kdy veletrh končí, mohou návštěvníci obdivovat nejrůznější expozice zemědělských výrobků, pokochat se mohou třeba roztodivnými tvary německých brambor.

Silnou pozici si na veletrhu v posledních letech vydobyly biopotraviny. Na letošním ročníku zabírají celou jednu výstavní halu a hojně jsou zastoupeny i v pavilonech národních zemí. Návštěvníci na veletrhu najdou ale také množství čerstvého masa a ryb a ochutnat mohou i nejrůznější alkoholické nápoje. Česko, které má na výstavě svou expozici pravidelně od roku 1995, prezentuje mimo jiné tradiční české pivo. Zvláště pro odbornou veřejnost jsou pak určeny semináře a přednášky o zemědělské výrobě nebo šlechtění dobytka.

Mezi 1 600 vystavovateli dominují německé firmy. Své stánky na veletrhu mají ale také zemědělci a potravináři ze Španělska, Itálie, Švýcarska a mnoha dalších zemí Evropy včetně Běloruska či Ruska. Zastoupení v Berlíně má rovněž exotika. Představit se přijeli vystavovatelé z Tuniska, Maroko nabízí třeba exotické čaje a přírodní kosmetický olej.

Video V Berlíně se otevřely brány veletrhu Grüne Woche
video

V Berlíně se otevřely brány veletrhu Grüne Woche

V Berlíně se otevřely brány veletrhu Grüne Woche

15.1.2010

Reportáž Evy Pláničkové

Úlohy partnerské země se letos ujalo Maďarsko. Spojení veletrhu s touto zemí není zcela náhodné. Maďarsko bude v první polovině příštího roku předsedat Evropské unii a jednou z jeho priorit bude podle tamního ministra zemědělství Józsefa Gráfa ochrana zdraví zvířat, zaměřit se chce ale také na rybolov.

Zahájení Grüne Woche narušily brambory

Ani Zelený týden se neobešel bez problémů. Již zahájení veletrhu narušili svou demonstrací ekologičtí aktivisté. Při zahajovacím projevu vysypali německé ministryni zemědělství Ilse Aignerové k nohám brambory. Chtěli tak protestovat proti rozšiřování geneticky modifikovaných potravin, které mohou mít podle jejich interpretace negativní účinky na zdraví lidí. Mohou se ale také nekontrolovatelně šířit a svými geny „infikovat“ jiné, původně neupravované rostliny. Aktivisty po několika minutách vyvedla ze sálu ochranka.

Aignerová ve svém zahajovacím proslovu vyzdvihla význam užívání moderních hnojiv šetrnějších k přírodě. A zmínila i cenovou válku mezi německými obchodními řetězci. „Pokud bude v naší zemi stanovovat pravidla cena, pak kvalita určitým způsobem utrpí. A nakonec utrpí i zákazník,“ podtrhla.

Němci jsou při nákupech potravin přitom na cenu velmi citliví. „Už to pro ně není otázka šetření, ale životního stylu. Nikdo se už nestydí za to, že kupuje levné značky z diskontu,“ míní analytik Incoma Research Zdeněk Skála. 

Pořadatelé Grüne Woche očekávají, že na letošním ročníku přivítají více než 400 tisíc návštěvníků. Vyhlížejí už také jubilejního třicetimiliontého návštěvníka v mnohaleté historii prestižní zemědělské a potravinářské show.

Brambory na Grüne Woche
Brambory na Grüne Woche
Více fotek
  • Brambory na Grüne Woche autor: Messe Berlin, zdroj: Messe Berlin http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1363/136260.jpg
  • Německá ministryně zemědělství Ilsa Aignerová na veletrhu Grüne Woche autor: Messe Berlin, zdroj: Messe Berlin http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1363/136261.jpg