Apple si stěžuje na Nokii, souboj mobilních titánů pokračuje

Helsinky – Finská Nokia, která je světovou jedničkou na trhu s mobilními telefony, bude muset čelit další stížnosti ze strany amerického konkurenta a výrobce legendárního iPhonu, společnosti Apple. Stížnost na porušování patentových práv na mobilní technologie, kterou Apple podal u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC), je zatím posledním příspěvkem k sérii vzájemných žalob a protižalob mezi oběma firmami.

Stížnost společnosti Apple u ITC reaguje na podobné obvinění, které Nokia na konci minulého roku podala na Apple u komise a brzy poté i u amerického soudu ve státě Delaware. „Nokia si stížnost prostuduje a bude se nadále energicky bránit. To však nic nemění na faktu, že Apple se nedohodl na náležitých podmínkách pro používání technologie Nokie, takže od roku 2007, kdy uvedl na trh první iPhone, parazituje na inovacích Nokie,“ řekl mluvčí finské firmy.

Vzájemnými žalobami na porušování patentových práv se obě firmy častují od loňského podzimu. Obchodní válku odstartovala v říjnu Nokia, když u federálního soudu v Delawaru podala na Apple žalobu na zneužití deseti svých patentů u telefonu iPhone. Apple kontroval žalobou na porušení 13 vlastních patentů. Nokia na začátku ledna obvinila Apple u ITC a hned nato u soudu z toho, že zneužil sedm patentů na různé technologie od uživatelské rozhraní přes fotoaparát po zdroje.

Žezlo přebírají chytré telefony

Technologický náskok drží Nokia od dob začátků mobilního telefonování v 90. letech, kdy se stala největším výrobcem mobilů na světě a lídrem v počtu patentů v odvětví. Na rychle rostoucím trhu „chytrých telefonů“ je ale firma v posledních letech pod silným tlakem.

Za ním do velké míry stojí právě Apple. Americká firma je na poli mobilních telefonů stále relativním nováčkem, iPhone jí však v roce 2007 zajistil bleskový a velmi úspěšný start. Z hlediska provozního zisku je na tom Apple z celého odvětví od loňského třetího čtvrtletí nejlépe.

V právním sporu obou firem může jít až o stovky milionů dolarů ročně na licenčních poplatcích. Souboj odráží přesun sil v mobilních technologiích, kdy se z mobilních telefonů začínají stávat kapesní počítače, které dokážou surfovat po webu nebo hrát počítačové hry.

Starý model Nokia 5110
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24