Koblic: Kvůli slunečním elektrárnám může proud zdražit o pětinu

Praha - Boom solární energetiky může letos lidem v Česku zvýšit ceny elektřiny o desítky procent. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda Energetické burzy Praha Petr Koblic. Jen letos by díky štědré dotační politice mohlo podle Energetického regulačního úřadu v Česku vyrůst dalších 10 tisíc elektráren s celkovým výkonem 500 megawatt. Podle Koblice ale toto číslo bude nejspíš vyšší.

Garantované výkupní ceny energie ze slunečních elektráren zůstávají i po letošním pětiprocentním snížení nejvyšší v rámci střední Evropy. Zatímco v sousedním Německu se jedna kilowatthodina elektřiny ze slunce vykupuje zhruba za 7 korun, v České republice je to víc než 12 korun. Česko tak v této oblasti představuje pro investory doslova zlatý důl. „Vnitřní výnosové procento, což je de facto výnos na kapitál, který do toho dáte, u solárních elektráren v letošním roce dosahuje 40 procent p. a., což je naprosto neuvěřitelné,“ podotýká Koblic.

„Každý, kdo jen trochu podniká v tomto oboru, z celé Evropy, a nebojím se říct z celého světa, se sem sesype a za každou cenu si tady bude chtít něco postavit jenom proto, aby podojil český stát díky tomu, že máme takto obrovskou dotaci.“

Investoři o tom dobře vědí, v Česku plánují tisíce nových elektráren. „Byli by blázni, kdyby si sem nepřišli postavit svůj solární projekt, dokud to platíme,“ dodává Koblic. Čím větší ale bude podíl drahé solární energetiky, tím vyšší budou ceny elektřiny pro domácnosti a podniky. „Když bude postaveno zhruba 500 megawatt tento rok, tak se to projeví na cenách pro každého jednotlivého občana nárůstem ceny zhruba o 10 procent,“ vysvětluje Koblic.

Novela, která má umožnit snížení výkupních cen solární energie, už prošla v Parlamentu prvním čtením. Platit ale začne nejdřív až pro elektrárny postavené v příštím roce.