Fischerův kabinet bude hledat způsob, jak udržet schodek státního rozpočtu

Praha - Kabinet premiéra Fischera dnes bude hledat úsporná opatření ve výdajích státního rozpočtu tak, aby se mu podařilo udržet schválený schodek 163 miliard. A to kvůli změnám, které prosadila levice a které podle vlády deficit rozpočtu skrytě zvyšují. Šetřit chce premiérův tým hlavně na výdajích jednotlivých ministerstev.

Podle představ Fischerova kabinetu by ministerstva letos nemohla využít pět procent z plánovaných výdajů. Ty by se mohly uvolnit až v pololetí poté, co vláda vyhodnotí průběžné plnění rozpočtu. Opatření by se neměla týkat jen resortů zemědělství a obrany.

„Vázání je metoda, kterou čelíme skrytému navyšování schodku státního rozpočtu ve výši minimálně čtyř miliard,“ popisuje postup premiér Jan Fischer. Ty podle něj budou v hospodaření státu chybět kvůli návrhům levice, která ve sněmovně prosadila přesuny v rámci rozpočtu za miliardy korun. Víc peněz tak má jít na sociální služby, platy státních zaměstnanců a dorovnání přímých plateb zemědělcům.

Video Hrozbou pro schodek státního rozpočtu může být metoda \"vázání\"
video

Hrozbou pro schodek státního rozpočtu může být metoda \"vázání\"

Tým premiéra Fischera už taky sestavil návrh pro své nástupce, jak dostat Česko z hospodářské krize. Cestu vidí ve vyšších daních, úsporách a přísnějším kontrolování státních zakázek. Materiál by dnes měl projednat expertní tým tripartity.