MPSV ví, kdo je za chybou v sociálním pojištění

Praha - Vedení ministerstva práce a sociálních věcí ví, kdo ze zaměstnanců úřadu je odpovědný za chybu v zákoně o sociálním pojištění za 120 miliard. Chyba způsobila vlnu žádostí o vrácení zaplaceného sociálního pojištění. Jméno úředníka ale ministerstvo prozradit nechce, a tak nemůže být ani nikdo potrestán. Informovala o tom Mladá fronta Dnes. Některé firmy a samosprávy chtějí vrátit pojistné za první pololetí roku 2007. Ze zákona podle nich tehdy vypadla věta o určení vyměřovacího základu, ze kterého se pojistné počítá. Z politické odpovědnosti za chybu se navzájem obviňují ODS a ČSSD.

„Samozřejmě že vím, kdo to psal. Když vím, že je to člověk nesmírně schopný, pracovitý, nikdy bych nepřipustila, aby jeho jméno někde padlo,“ brání podle deníku svého zaměstnance ředitelka legislativního odboru ministerstva Naděžda Břeská. Stejně tak reagoval současný ministr práce Petr Šimerka, který byl náměstkem v době, kdy v čele ministerstva stáli Zdeněk Škromach (ČSSD) a pak i Petr Nečas (ODS). Šimerka byl také přímým nadřízeným šéfky právníků Břeské. Chybu podle Mladé fronty Dnes udělal jeden konkrétní úředník z třicetihlavého právního odboru ministerstva.

Na chybu stát poprvé upozornila firma Ježek software

Na to, že v zákoně chyběla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává, stát jako první upozornila firma Ježek software. Společnost odmítla pojistné zaplatit a Krajský soud v Ústí nad Labem dal jejím argumentům za pravdu. Stát ale podal kasační stížnost a rozhodnutí bude muset přezkoumat Nejvyšší správní soud. Většinový majitel firmy Ježek software Tomáš Ježek mimo jiné řekl, že kdyby Nejvyšší správní soud rozhodl opačně než krajský, bude odhodlán se odvolat k Ústavnímu soudu a k Evropskému soudu pro lidská práva do Štrasburku.

Částka, kterou dosud firmy a obce chtějí od státu vrátit za pojistné na sociální zabezpečení za první pololetí roku 2007, činí zatím téměř 15 miliard korun. Šimerka již dříve prohlásil, že žadatelé s požadavkem o vrácení pojistného nemusí spěchat. Promlčecí lhůta totiž podle něj vyprší teprve na konci roku 2012. Zdůraznil navíc, že ani v případě prohry u Nejvyššího správního soudu nebude stát žadatelům vracet peníze. Každý jednotlivý případ proto podle něj bude muset rozhodnout soud.

Podle Hospodářských novin se politici dvou nejsilnějších stran shodují na tom, že pokud by stát kvůli údajně chybné úpravě pojistného přišel o desítky miliard korun, musel by zvýšit sociální pojištění. Šimerka ale také již dříve uvedl, že povinnost odvádět platby na pojištění nikdy nezmizela.

Peníze
Peníze