Stavební spořitelny zlevňují úvěry

Praha – Akce stavebních spořitelen, které mají klienty nalákat na úvěry, letos začaly dříve, než je zvykem. Zatímco v minulosti slevy zahajovaly s příchodem jara, letos dvě stavební spořitelny zvýhodnily úvěry už v lednu. Podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého se k nim brzy mohou přidat další. Stavební spořitelny reagují na pokles zájmu o svoje úvěry, který zavinilo především prudké ochlazení na realitním trhu vlivem krize.

Sleva 0,2 procentního bodu znamená, že na půlmilionové půjčce klient za rok ušetří tisícovku. „Letos jsme začali dřív, protože chceme dát klientům dost času na rozmyšlenou před začátkem stavební sezony. Samozřejmě také chceme podpořit prodej,“ vysvětluje mluvčí Buřinky Zdenka Blechová.

„Meziroční pokles prodeje úvěrů odhadujeme na deset až dvanáct procent,“ říká Šedivý. Zatímco předloni spořitelny půjčily rekordních 73,6 miliardy korun, za loňský rok to podle odhadů asociace bylo jen kolem 65 miliard korun. Pokles zaznamenala většina stavebních spořitelen. Největší propad hlásí již delší dobu Buřinka, a to zhruba o polovinu.

Mírný nárůst naopak vykázaly za posledních jedenáct měsíců roku stavební spořitelny Raiffeisen a Wüstenrot. Ve srovnání s prodejem klasických hypoték jsou ale čísla za stavební spořitelny velmi příznivá. Hypotéky totiž podle předběžných údajů největších bank meziročně propadly o 40 procent.