Na zelené dotace bude méně peněz

Praha - Na zelené dotace bude méně peněz, píšou to Hospodářské noviny. Místo původně plánovaných pětadvaceti miliard se jich mezi Čechy nejspíš rozdělí jen sedmnáct. I tak bude ale problém je vyčerpat. Ke konci roku chtěli lidé 0,5 miliardy. Program Zelená úsporám, který přihrává českým domácnostem miliardy na zateplování domů a nové kotle, míří zřejmě k neúspěšnému konci. Zájem o něj je slabý i přesto, že už ministerstvo dvakrát uvolnilo přísné podmínky pro čerpání dotací.

Vláda je přesto optimistická a věří, že se jí prostředky podaří vyčerpat. Ministr životního prostředí Jan Dusík sází hlavně na zateplování paneláků. Pokud by ale žádosti od lidí nepokryly celou částku, kterou je třeba vydat, musel by stát zbylé peníze narychlo utrácet. Použít je ale může jen na boj se skleníkovými plyny.

Ministerstvo proto chystá krizové varianty. „Pakliže by se nedařilo peníze čerpat, přesunuli bychom je na zateplování veřejných budov. Tam je velký potenciál,“ plánuje Dusík. Prodloužit by se podle něj mohlo i dotování projektů, které musejí lidé před zateplením domu předložit. Sáhnout si do balíku chtějí ale i soukromé firmy, které by peníze využily na snížení svých emisí.