Ekologové chtějí žalovat ČEZ

Praha – Nevládní organizace Ekologický právní servis (EPS) chce žalovat elektrárenskou firmu ČEZ a vymáhat na ní informace o ekonomických podkladech týkajících se rekonstrukce tepelné elektrárny Prunéřov. Na dnešní tiskové konferenci EPS a Greenpeace to řekl Jiří Hezhyba z EPS. Žalobu chce podat ještě v lednu u Městského soudu v Praze. Podle organizace Greenpeace je prunéřovská elektrárna osmnáctým největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Evropě.

Ekologický právní servis se prý domáhal informací od ČEZu již dříve, a to podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Odvolával se přitom na dřívější rozsudek Nejvyššího správního soudu, podle něhož je ČEZ veřejnou institucí, a musí tedy podle zákona informace poskytnout. ČEZ ale podle Nezhyby uvedl, že tento rozsudek respektovat nebude. Proto chtějí ekologové sáhnout po žalobě.

ČEZ chce modernizovat největší českou tepelnou elektrárnu Prunéřov II a aktivisté mu vytýkají, že odmítá zvýšit její účinnost až na 42 procent. Firma chce podle nich zvýšit účinnost jen na 38 procent. Obě organizace v tiskové zprávě obviňují ČEZ, že tak šetří na úkor zdraví Severočechů.

Video Rozhovor s Jiřím Nezhybou a Ladislavem Křížem
video

Rozhovor s Jiřím Nezhybou a Ladislavem Křížem

ČEZ úpravy svého projektu odmítá ze dvou důvodů - tvrdí, že nejsou technicky možné a argumentuje i možným zdražením elektřiny, pokud by musel do modernizace investovat dalších 5 až 10 miliard.

Zvolená technologie je zráoveň podle ČEZu nejmodernějším řešením. „Podle ukazatelů BAT dosáhne účinnosti přes 42 procent při zajištění odběru tepla. Obnova umožní dřívější odstavení nemodernizovaných bloků v elektrárně Prunéřov I, a tím zlepšení životního prostředí na severu Čech,“ uvedl loni v prosinci severočeský mluvčí ČEZ Ota Schnepp.