Ministerstva budou šetřit, aby pomohla udržet schodek na uzdě

Praha – Ministerstva letos nebudou smět použít pět procent výdajů a jedno procento z peněz určených na platy úředníků. Dnes o tom rozhodla vláda, která se tak snaží udržet schválený schodek státního rozpočtu na 163 miliardách korun. Jestli se to podaří, zůstává otázkou. Rozpočet totiž ohrožují změny, které při jeho schvalování ve sněmovně prosadili poslanci levice.

„Nejde o blokaci, ale vázání prostředků. Do 20. května má ministr financí informovat, jak se vyvíjí veřejné finance a ekonomika. Následně vláda rozhodne, zda bude v podvázání výdajů pokračovat, nebo toto opatření dále platit nebude,“ uvedl premiér Jan Fischer na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Opatření by mělo podle něj ušetřit 5,8 miliardy.

Šetření se nedotkne resortů zemědělství a obrany, kterým peníze sebrali již poslanci při schvalování rozpočtu. „Někteří kolegové, ti šťastnější, mají ty výdaje pouze vázané, zatímco my už jsme o ně reálně přišli. Takže já bych nerad, aby to bylo vykládáno, že někde se nešetří,“ podotknul ministr obrany Tomáš Barták.

Video TK po jednání vlády
video

TK po jednání vlády

TK po jednání vlády

Komentář Jiřího Rusnoka

Rozpočet na letošní rok počítá s příjmy zhruba 1,022 bilionu a výdaji 1,185 bilionu korun. Vláda ho sestavila se schodkem zhruba 163 miliard korun, což představovalo podíl 5,3 procenta na HDP.

Poslanci levice ovšem při schvalování rozpočtu vládou předložený návrh změnili. Přes nesouhlas kabinetu prosadili miliardy korun navíc na sociální služby, platy státních zaměstnanců a na dorovnání přímých plateb zemědělcům. Další návrhy, které by zatížily státní finance, jsou na programu lednového jednání sněmovny. ČSSD se na lednové schůzi sněmovny pokusí například prosadit, aby byla nemocenská vyplácena i v prvních třech dnech, aby byla mateřská dorovnána na loňskou úroveň a také takzvaný 13. důchod. Největší šanci má mateřská, kterou kromě levice podporují i lidovci.