Lidé mnohdy utrácejí za elektřinu víc, než musí

Praha – Prodejců elektřiny v Česku neustále přibývá. Od ledna je na trhu nový hráč, dalších šest obchodníků čeká na vydání licence. Vzplál tak boj o zákazníky. V honbě za nižší cenou elektřiny loni změnilo dodavatele skoro sto tisíc lidí. Avšak i tak mnohdy Češi platí za elektřinu víc, než musí. Důvodem bývá třeba to, že si ve smlouvě špatně dohodnou sazbu.

„Nějakých třicet až čtyřicet procent zákazníků na trhu má špatně nastavenou sazbu, popřípadě špatně nastavenou hodnotu jističe,“ uvedl ředitel zákaznického centra a infolinky ČEC Michal Eisner.

Přechodem k jinému dodavateli se ale i tak dá mnoho ušetřit. Výrazně levnější elektřinu přitom nabízí především menší obchodníci. Třeba lidé, kteří žijí v bytě 2+1, zaplatí u velkých hráčů na trhu za rok až 3 400 korun. Pokud si ale například v Praze zvolí jiného obchodníka, mohou ušetřit až 400 korun. U rodinného domku se cena elektřiny vyšplhá u velkých hráčů na 7 300, u některých menších dodavatelů přitom začíná na 6 200 korunách.

Video Reportáž Jiřího Böhma
video

Reportáž Jiřího Böhma

Že mohou jít malí prodejci s cenou elektřiny výrazně níže než velcí hráči na trhu, potvrzuje i jejich úspěšnost ve výběrových řízeních. Loni dohromady vyhráli tendry za víc než 460 milionů korun.

Přechod k alternativnímu dodavateli se však může prodražit. Někteří dodavatelé totiž vyžadují zaplacení aktivačního poplatku. U jiných je zase problém se ze smlouvy vyvázat. Deaktivační poplatky mohou přesáhnout dokonce deset tisíc korun. Nekalými praktikami obchodníků s energiemi se proto začal zabývat už i Energetický regulační úřad. S žádostí o prošetření jejich případu se na něj už obrátily desítky lidí.