Za lednové osvobození od mýta si Slováci zaplatí asi 3 miliony eur

Bratislava - Lednové osvobození od elektronického mýta na silnicích první třídy připraví Slovensko o tři miliony eur (asi 77,7 milionu korun). Novinářům to dnes řekl generální ředitel slovenské Národní dálniční společnosti (NDS) Igor Choma. Celkem by měl nový způsob zpoplatnění jízdy po vybraných komunikacích Slovákům letos přinést zhruba 160 milionů eur (asi 4,14 miliardy korun). Během prvních dvou týdnů provozu už Slováci na mýtném vybrali 3,22 milionu eur (asi 83,4 milionu korun). Dopravci na Slovensku nemusejí platit za určené silnice první třídy od 14. ledna a osvobození od poplatku potrvá do konce měsíce. Na pozastavení výběru mýtného přistoupila slovenská vláda po protestech části dopravců, před opětovným spuštěním systému se má upravit jeho nastavení.

Povinnost platit mýtné se na Slovensku vztahuje na vozidla nad 3,5 tuny. Tato vozidla musejí mýtné i nadále platit za jízdu po dálnicích a rychlostních silnicích. Podle Chomy se část přepravců v posledních dnech přesunula na silnice první třídy, které teď nejsou zpoplatněné. „Zatím předpokládáme, že to může být zhruba 20 procent ze všech (přepravců),“ poznamenal šéf NDS.

Slovenský ministr dopravy Vážny uznal nedostatky mýtného

Proti mýtnému se postavili hlavně menší a středně velcí dopravci, kteří na několik dnů zablokovali jednu z hlavních bratislavských ulic a omezovali dopravu v dalších městech. Jakmile na většinu jejich požadavků přistoupila vláda, protesty odvolali. Slovenský ministr dopravy Ľubomír Vážny i ředitel dálniční společnosti připustili, že elektronický systém má menší nedostatky, celkově jej ale obhajovali. Systém elektronického výběru mýtného na Slovensku provozuje společnost SkyToll. Pokuta za nedodržení podmínek smlouvy jí zatím nehrozí.