Turistika má za sebou nejhorší rok, letos přijde oživení

Praha – Mezinárodní turistika se po těžkém loňsku dočká oživení. Zatímco loni se za hranice svého státu vydalo kvůli ekonomické krizi i obavám z prasečí chřipky jen 880 milionů lidí, tedy o čtyři procenta méně než v roce 2008, letos už má být mezinárodní turistika zpátky na úrovních z let předchozích. Předpovídá to zpráva Světové organizace cestovního ruchu při OSN.

Za jeden z nejobtížnějších v historii označil loňský rok v cestovním ruchu Generální tajemník organizace Talíb Rifáí. Nejméně zahraničních turistů přijelo do Ameriky a Evropy. Jejich počet klesal i na Blízkém východě a slabě také v Asii. Jediným regionem, kam turisté ze zahraničí jezdili víc než v roce 2008 byla Afrika. „Je to nárůst nesystémový. Je to totiž nárůst pouze při meziročním srovnání, předloni byla v hlavní africké destinaci - Keni - občanská válka,“ vysvětluje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří (AČCKA) Tomio Okamura.

Výsledky z posledních několika měsíců ukazují, že ve světové turistice nastává oživení, a to dokonce o poznání dříve a silněji, než se původně čekalo. Letos by už měla příliv turistů ze zahraničí pocítit většina oblastí ve světě. I když v Evropě a Americe o něco méně. Naopak silnější růst má být na asijském kontinentě.

Video Reportáž Pavly Hejlové
video

Reportáž Pavly Hejlové

Do Česka přijde oživení na jaře

Česko bylo odlivem mezinárodních turistů zasaženo výrazněji než jeho sousedi a na známky oživení si ještě chvíli počká. „Předpokládáme, že to oživení se projeví hlavně v období Velikonoc a následně v tom období dubna, května, června a především na podzim,“ uvedl Jan Papež z Asociace cestovních kanceláři ČR.

Cestování ve světě má podpořit hlavně větší důvěra lidí i firem, nízké úrokové sazby spolu s inflací a také nadnárodní akce, jako je mistrovství světa ve fotbale, výstava Expo a nebo zimní olympijské hry.