Silniční daň by podle ministerstva financí měli platit všichni

Praha - Stát by mohl podle pracovního plánu ministerstva financí zavést silniční daň i pro občany. Její výše by se odvíjela od obsahu motoru a státu by tak mohla vynést až pět miliard korun ročně. Výnosy by podle deníku pomohly státnímu rozpočtu a přispěly na budování tuzemských silnic a dálnic. Nyní daň odvádějí pouze firmy a živnostníci, pokud jejich auta slouží k podnikání. Informovaly o tom dnešní Hospodářské noviny.

Plán placení silničních daní prosazuje Chrenko

Pracovní plán prosazuje náměstek ministerstva financí zodpovědný za daně Peter Chrenko. „Řidiči by podle kubatury vozidla odváděli do rozpočtu tisíc až patnáct set korun,“ řekl podle HN Chrenko týdeníku Ekonom. Zvýšení daně by se dotklo většiny řidičů, výjimky by podle náměstka existovaly, nicméně by jich bylo málo a týkaly by se jen handicapovaných. Výnos by směřoval do rozpočtu, respektive Státního fondu dopravní infrastruktury.

Plán na zavedení silniční daně je součástí Chrenkova balíčku, v rámci kterého by stát od příštího roku mohl vybrat až o dvě desítky miliard korun více než letos. Kromě toho navrhuje sjednotit sazbu daně z přidané hodnoty na 18 procentech. Posvítit si chce také na velký počet výjimek u daní z příjmů.

Chrenko nyní plán předloží ministru financí Eduardu Janotovi, který zatím nechce jeho šance komentovat. „Tento návrh neprošel oficiální debatou na ministerstvu. Počkám, až náměstek Chrenko všechny své daňové návrhy předloží v komplexním materiálu se všemi nezbytnými propočty,“ řekl Janota. Ministr dopravy Gustav Slamečka se sice nechce do záležitostí Janotova úřadu plést, sám by ale silniční daň podpořil. „Obecně můžu říct, že prostředky pro fond vítám,“ uvedl.

S návrhem nesouhlasí Milan Štěch a ODS

Nová daň by se měla brzy otestovat na jednání tripartity. Odborářům se ale plán nelíbí. Senátor za ČSSD a šéf nejsilnější odborové centrály v zemi, Českomoravské asociace odborových svazů, Milan Štěch ho označil za výraz zoufalství. Nadšeni nejsou podle deníku ani v ODS. „Nemyslím, že by zavádění nových daní - navíc v době hospodářské krize - bylo zrovna šťastným řešením,“ uvedl člen hospodářského výboru sněmovny za ODS Jaroslav Plachý. Na místě podle něj není zvyšování daňové zátěže, ale úspory.

Peter Chrenko
Peter Chrenko
Více fotek
  • Peter Chrenko autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/301/30033.jpg
  • Ministerstvo financí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1012/101175.jpg