Bezděkova komise je zpět, na důchodovou reformu se podívá od středy

Praha - Ve středu se opět sejde expertní skupina, která bude připravovat důchodovou reformu. Skupina navazuje podle deníku E15 na činnost takzvané Bezděkovy komise, která skončila před pěti lety. Sám Vladimír Bezděk bude opět stát v jejím čele. Mezi dalšími odborníky jsou například Klára Hájková z ministerstva financí, Jiří Král z ministerstva práce nebo Jiří Rusnok z Asociace penzijních fondů. Komise by měla vypracovat tři varianty důchodové reformy a doporučení pro vládu.

Nová komise vznikla na popud ministra financí Eduarda Janoty, přičemž její činnost by měla být ukončena současně s funkčním období ministra, tedy do konce června tohoto roku. „Oprášíme některé výpočty staré pět let. Cílem je najít směr, kam se bude důchodový systém ubírat, ohodnotit výhody a nevýhody jednotlivých reforem a seřadit je dle vhodnosti,“ zdůraznil pro E15 Bezděk, nynější šéf pojišťovny Aegon.

Na rozdíl od minulosti se do hledáčku expertního týmu nedostanou politické varianty řešení reformy. Komise má vycházet z modelů založených na odhadech budoucího ekonomického a demografického vývoje Česka.

Bezděkova komise
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24