Vzniká cukrovinářský kolos - Cadbury se podvolilo Kraft Foods

Londýn - Vedoucí postavy britského výrobce čokolád Cadbury jednomyslně přijaly a doporučily akcionářům zlepšenou nabídku na převzetí firmy americkou Kraft Foods za 11,7 miliardy liber (zhruba 346 miliard korun). V případě, že akcionáři své akcie skutečně prodají, vznikne největší výrobce cukrovinek, žvýkaček a čokolád na světě, jenž překoná i tržby dosavadní jedničky - skupiny Mars-Wrigley.

V listopadu předložil Kraft akcionářům Cadbury nabídku na převzetí podniku výměnou za hotovost a akcie v celkové hodnotě 10,5 miliardy liber. Vedení Cadbury až dosud nabídku odmítalo a její dílčí vylepšení označovalo za „směšná“. Ve hře byly možné konkurenční nabídky ze strany amerického výrobce čokolád Hershey nebo italské společnosti Ferrero.

Kraft nabídl 8,40 libry za akcii Cadbury

Nejnovější nabídka Kraft za akcii Cadbury je 8,40 libry proti dosavadní nabídce kolem 7,70 libry. Akcie britské firmy na zprávu o dohodě reagovaly vzestupem o více než tři procenta na rekordních 8,35 libry. Kraft musí získat od akcionářů přísliby prodeje akcií do 2. února.

Také britský premiér Gordon Brown reagoval na zprávu o dohodě. Vláda podle něho bude požadovat, aby v továrnách Cadbury v Británii byla zachována pracovní místa.