ODS: Politici by měli nést zodpovědnost za vysoké deficity

Praha – Občanští demokraté přišli se sérií opatření, která mají zabránit zvyšování schodku veřejných financí a bujení státního dluhu. Ve svých návrzích počítají například s tím, že by vláda musela požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru, pokud by se od plánovaného schodku odchýlila o více než pětinu. Poslance by zase nadměrný deficit stál část platů.

„Základem všech opatření bude rozpočtová kázeň. My jsme přesvědčeni o tom, ať za dluhy platí naši politici, a řešením je finanční ústava,“ zdůraznil ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Občanští demokraté počítají s tím, že pokud by vláda při tříprocentním růstu ekonomiky předložila rozpočet se schodkem přesahujícím tři procenta hrubého domácího produktu, musela by pro takový rozpočet zvednout ruku nadpoloviční většina všech poslanců. Místo současné prosté většiny by tak pro rozpočet muselo hlasovat 101 poslanců. Takový schodek by navíc nemohla předložit třikrát za sebou.

Video Protischodková opatření ODS a KDU-ČSL
video

Protischodková opatření ODS a KDU-ČSL

Protischodková opatření ODS a KDU-ČSL

19.1.2010 z15:00

Brífink ODS k protideficitním opatřením

Zodpovědnost vlády za nadměrný deficit

„Vláda by musela předložit sněmovně žádost o vyslovení důvěry, pokud nastanou předem definované situace, jako například odchýlení se od plánovaného schodku o jednu pětinu, neschválení zpráv vlády a nebo neschválení rozpočtových strategií vlády,“ podtrhl Kocourek.


Osobní zodpovědnost

ODS rovněž prosazuje, aby za přehnaný deficit nesli osobní odpovědnost poslanci a členové vlády. „Spočívala by v zavedení tzv. koeficientu rozpočtové odpovědnosti, který bude reflektovat výsledky předchozího rozpočtového roku, podle jeho výše budou přenásobeny platy jednotlivých poslanců a členů vlády, kteří hlasovali nebo předkládali a prosazovali příslušný návrh rozpočtu,“ vysvětlil Kocourek.

Kromě toho chtějí občanští demokraté také snížit do roku 2020 státní dluh pod úroveň roku 2008, do roku 2012 připravit penzijní reformu nebo zřídit fond cyklických rizik, ve kterém by si stát spořil na horší časy. Navíc chtějí pokračovat v odstraňování administrativních bariér v podnikání, což by mělo povzbudit ekonomickou aktivitu.


ODS odmítne návrhy zvyšující schodek

Vedle dlouhodobých plánů mají občanští demokraté rovněž jasnou představu, jak postupovat v čase zbývajícím do květnových voleb. Začít chtějí tím, že nepodpoří žádné návrhy, které by zvyšovaly schodek. „My se postavíme v Poslanecké sněmovně proti všem návrhům, které znamenají další prohloubení deficitu, a to i proti těm, které shodou okolností mohli navrhnout někteří poslanci a senátoři z občanskodemokratické strany,“ prohlásil předseda strany Mirek Topolánek.

Návrhy ČSSD považují občanští demokraté za rozhazovačné. Je podle nich třeba starat se o občany, avšak poukazují na to, že každou korunu, kterou nyní ČSSD rozdělí mezi občany, bude v budoucnu třeba splatit. „Jeden milion, který dnes rozdáme mezi lidi, znamená, že za dvacet let si od nich budeme muset vzít, abychom pokryli i úroky, 2,65 milionu,“ upozornil místopředseda ODS Petr Nečas.

ODS poukazuje na to, že již nyní úroky ze státního dluhu vyrostly na 77 miliardy korun. Za tuto částku by prý bylo možné pořídit osm supermoderních nemocnic, 450 domovů důchodců nebo 500 moderních základních a středních škol. Veřejný dluh přitom narůstá tempem přes 7 tisíc korun za vteřinu.

Předseda ODS Mirek Topolánek a ekonomický expert strany Martin Kocourek
Předseda ODS Mirek Topolánek a ekonomický expert strany Martin Kocourek