Šéfové OP Prostějov: Firmu zachráníme

Prostějov - Vedení prostějovského Oděvního podniku (OP) chce zlepšit fungování firmy prodejem nepotřebného majetku, zefektivněním výroby či změnou obchodní sítě. Firma je od pondělí na vlastní žádost v insolvenčním řízení. Věřitelům dluží největší tuzemský oděvní podnik přes 1,6 miliardy korun. Vedení OP nadále věří, že se mu podaří zachovat výrobu a zaměstnanost. Podle generálního ředitele OP Jiřího Tuvory rozhodnou o budoucnosti firmy věřitelé.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podal OP u brněnského krajského soudu proto, že věřitelské banky firmě neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli. Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank, dvě ze tří, podle dřívějších informací Hospodářských novin Raiffeisenbank a Citibank, ale odmítly. Dluh firmy bankám přitom dosahoval zhruba 1,3 miliardy korun.

Jiří Tuvora, generální ředitel OP:

„Situace je samozřejmě složitá, světlo na konci tunelu ale stále je. Některé z bank totiž indikovaly ochotu podpořit náš záchranný plán, pokud ho vyhodnotí jako dobrý. Mohu potvrdit dřívější informaci o tom, že nás podporuje Česká spořitelna.“

Video Jana Máchalová ve Studiu 6
video

Jana Máchalová ve Studiu 6

Zlepšení by mohl přinést prodej nepoužívaných budov

Šéfové OP chtějí zlepšit situaci firmy mimo jiné prodejem budov odštěpných závodů, ve kterých firma již nevyrábí. Podnik v minulosti uzavřel své provozy v Ostravě, Uherském Hradišti, Olomouci a Lošticích. „Zájemci o budovy se hlásí. Nemovitosti jsou však zastaveny bankám, což brzdí jejich prodej. Doufám, že za pomoci insolvenčního správce a soudu bude prodej rychlejší a pro OP efektivnější tak, aby se ho podařilo zachránit,“ zdůraznil ředitel OP.

Chystají se také změny v prodejní síti. Ještě na konci roku 2008 provozoval podnik v Česku a na Slovensku 117 obchodů, mnohé z nich byly nerentabilní. Nyní OP má 84 prodejen a jejich počet chce ještě snížit. „Zůstat chceme zejména v obchodních centrech velkých měst. Máme ale zájem jen o efektivní prodejny, které si na sebe vydělají a budou prodávat o 100 až 200 procent více než nyní. Jde nám o prodejny orientované na zákazníka, ne sklady konfekce,“ podotkl Tuvora. Doplnil, že OP hodlá také zúžit svou základní konfekční řadu v prodejní síti.

Podnik pracuje čtyři dny v týdnu

Zaměstnanci podniku pracují od tohoto týdne jen čtyři dny v týdnu. Podle generálního ředitele OP došlo k zavedení čtyřdenního pracovního týdnu proto, aby výrobní kapacity byly efektivně využity a podnik nemusel propouštět: „Pokud by na to zaměstnanci nepřistoupili, tak bychom museli razantně propouštět. Žádné hromadné propouštění nyní nepřipravujeme.“

Zda se vedení OP podaří podnik oživit, záleží na jeho věřitelích a následně na rozhodnutí soudu. Ten nejprve rozhodne, je-li firma v úpadku. Do dvou měsíců od případného vyhlášení úpadku má být svolána schůze věřitelů. Následně by mělo být rozhodnuto o způsobu řešení úpadku.

Ještě na začátku roku 2008 zaměstnával OP více než 3 000 lidí, nyní má 1 500 zaměstnanců. Podnik loni podle odhadů hospodařil se ztrátou 400 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy. Předloni firmě klesly tržby zhruba o 550 milionů na 1,94 miliardy korun při rekordní ztrátě 1,085 miliardy. Ještě v roce 2007 OP vykázal zisk 13,7 milionu korun. Tržby tuzemských oděvních podniků negativně ovlivňují levná pracovní síla v Asii a kurzové výkyvy.