Janota: Bez velkých reforem Česko nepřijme euro ani v roce 2015

Brusel - Pokud Česko neprovede zásadní reformy, utrpí jeho pověst na zahraničních finančních trzích i vyhlídky na přijetí eura kolem roku 2015. Na okraj zasedání ministrů hospodářství a financí zemí Evropské unie na to dnes v Bruselu upozornil český ministr financí Eduard Janota.

Přes žalostný stav, v jakém se v současné době hospodaření státu nachází, zatím Česku nehrozí bankrot. Česká republika zatím není v situaci, kdy si není schopna sehnat na finančních trzích peníze na důchody, platy, investice a podobně, uvedl Janota. „Česká republika v této situaci není. Nicméně kdybychom pokračovali v deficitech okolo pěti, šesti procent, stačí, abychom pokračovali takto dva nebo tři roky, a kredibilita České republiky na finančních trzích bude vyloženě negativně ovlivněna,“ dodal.

Podle Janoty musí Česko přijmout opatření, která přehodnotí jeho ekonomickou sílu a rozpočtové možnosti. Zůstane to ale zřejmě až na příští vládě. Dnes totiž není pro takové změny mezi politiky vůle.

Video Janota varoval před zadlužováním
video

Janota varoval před zadlužováním

Janota varoval před zadlužováním

Telefonát Evy Hrnčířové z Bruselu

Loňský rok nebyl tak zlý

Praha zanedlouho Bruselu předá svůj konvergenční program, v němž nastiňuje plány na přijetí eura. Rok 2009 nebude hodnocen tak špatně, očekává Janota. Deficit odhaduje na zhruba 6,5 procenta, možná o něco víc. „To není podstatné. Podstatné je, že náš problém tkví v obrovském strukturálním deficitu, který já odhaduji na 100 miliard korun,“ podotkl.

Janota upozornil, že i kdyby nyní nebyla krize, při nastavení české legislativy nelze sestavit lepší rozpočet. Poznamenal také, že proti některým jiným zemím EU, které se také potýkají s nadměrnými deficity, je Česko v jiné situaci. Na rozdíl od nich totiž neposkytlo balíčky finanční injekce zasaženému finančnímu sektoru.

Problémy Česka nicméně podle Janoty zdaleka nejsou takové, jaké teď musí řešit Řecko. Právě to bylo dnes jedním z hlavních témat jednání ministrů. Ti rozebírali hlavně to, jakým způsobem Atény posílaly do Bruselu nejrůznější statistiky. Podle ministrů byly informace zkreslené. Řekové tak musí co nejrychleji přistoupit k potřebným reformám, které to do budoucna změní.