Do registru vkládají exekutoři teprve pravomocné exekuce, reálně je tedy podle mluvčí Exekutorské komory Moniky Zajícové jejich počet ještě vyšší: „Domníváme se, že přinejmenším polovina exekucí nařízených v loňském roce ještě nenabyla právní moci.“ Obecně ale také platí, že přibývá vícečetných exekucí, deset exekucí již prý není žádnou výjimkou. „Zaznamenali jsme už i člověka, který má na sobě 82 exekucí,“ podotkla mluvčí komory.
Exekuce nejčastěji postihuje mladé lidi a důchodce

Reportáž Daniely Písařovcové
Reportáž Daniely Písařovcové
eko:19.1.2010
Telefonát Moniky Zajícové
Nejčastějšími dlužníky jsou lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci, často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. „Naše zkušenosti ukazují, že si neumějí sehnat informace, nevědí, co mohou a nemohou, jak se bránit, nejsou připraveni řešit svou situaci komplexně,“ uvedla Zajícová.
V Česku stojí za zhruba třetinou nařízených exekucí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.
Přitom nárůst soudem nařízených exekucí stále nabírá na rychlosti a podle dřívějšího odhadu Exekutorské komory jejich počet loni přesáhl 700 tisíc. Část z nich již nabyla právní moci a je v evidenci, část už dokonce byla v loňském roce vymožena a už v evidenci není. Asi polovina ještě nenabyla právní moci a v evidenci ještě není. Předloni soudy nařídily 554 000 exekucí, o rok dříve jich bylo 428 000.