Exekutoři se v Česku nenudí, řeší už přes milion případů

Praha - Češi se ochotně zadlužují, stále častěji mají ale také problémy se splácením svých dluhů. Rychle tak přibývá exekucí. Jejich počet v Centrální evidenci teď poprvé v historii přesáhl jeden milion. Podle viceprezidenta Exekutorské komory Jiřího Proška se ale rovnítko mezi počtem dlužníků a počtem exekucí dát nedá. V průměru podle něj prochází exekucí zhruba čtyři až pět procent obyvatel Česka.

Do registru vkládají exekutoři teprve pravomocné exekuce, reálně je tedy podle mluvčí Exekutorské komory Moniky Zajícové jejich počet ještě vyšší: „Domníváme se, že přinejmenším polovina exekucí nařízených v loňském roce ještě nenabyla právní moci.“ Obecně ale také platí, že přibývá vícečetných exekucí, deset exekucí již prý není žádnou výjimkou. „Zaznamenali jsme už i člověka, který má na sobě 82 exekucí,“ podotkla mluvčí komory.

Exekuce nejčastěji postihuje mladé lidi a důchodce

Video Reportáž Daniely Písařovcové
video

Reportáž Daniely Písařovcové

Reportáž Daniely Písařovcové

eko:19.1.2010

Telefonát Moniky Zajícové

Nejčastějšími dlužníky jsou lidé ve věku od 20 do 35 let a důchodci, často lidé se základním vzděláním a nižším sociálním postavením. „Naše zkušenosti ukazují, že si neumějí sehnat informace, nevědí, co mohou a nemohou, jak se bránit, nejsou připraveni řešit svou situaci komplexně,“ uvedla Zajícová.

V Česku stojí za zhruba třetinou nařízených exekucí drobné dluhy v řádu několika stokorun, jako jsou třeba pokuty dopravnímu podniku nebo městským policistům, poplatky obcím za svoz odpadků či penále zdravotním pojišťovnám.

Přitom nárůst soudem nařízených exekucí stále nabírá na rychlosti a podle dřívějšího odhadu Exekutorské komory jejich počet loni přesáhl 700 tisíc. Část z nich již nabyla právní moci a je v evidenci, část už dokonce byla v loňském roce vymožena a už v evidenci není. Asi polovina ještě nenabyla právní moci a v evidenci ještě není. Předloni soudy nařídily 554 000 exekucí, o rok dříve jich bylo 428 000.

Exekučně zabaveno
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24