Většina kancelářských budov zkolaudovaných v loňském roce letos zeje prázdnotou. Tam, kde už dávno měly hučet počítače a vyzvánět telefony, jsou jen prázdné zásuvky a holé stěny. „Nové projekty, které přicházejí na trh, mají problémy a trvá jim déle, než se obsadí,“ připouští analytik King Sturge Ondřej Novotný.
Podobně to vypadá s bytovou výstavbou. O byty není zájem a projevilo se to i na jejich cenách, klesly zhruba o desetinu.

Propad realitního trhu
Propad realitního trhu
Komentář Jana Štěpa
Praha versus regiony
Krize také zvýraznila rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony. Pokud už totiž někdo v podmínkách zamrzlého trhu investuje své peníze do nových nemovitostí, bývá tomu obvykle v hlavním městě. Nejvíc šly ceny dolů na severu Čech, v Ústí nad Labem. „Někde museli lidé jít s cenami dolů, pokud chtěli prodat, tak třeba i o 30 procent, než by prodali v roce 2008,“ popisuje situaci ve stotisícové severočeské metropoli místní realitní makléř Zdeněk Maxa.
Nejrychleji padaly ceny panelových bytů. Třeba na největším ústeckém panelovém sídlišti Severní terasa se ještě v roce 2008 prodával průměrný byt 2+1 za milion korun. Loni už jen za 700 tisíc.
Realitám se ale nedařilo ani na druhém konci republiky. Velkolepé plány na výstavbu nových mrakodrapů, bytových a obchodních komplexů v Ostravě a Brně prošly pořádným seškrtáním. „Dokončíme stavby na Černovické terase, ve Slatině a ve Šlapanicích. Na mrakodrapy ale peníze nezbývají,“ říká Remon Voss z developerské společnosti CTP Invest.
Podle King Sturge teď budou investoři čekat na oživení v hlavním městě. Teprve pak se začnou vracet do regionů. Podobně to bude i se zájmem o byty, i když jejich ceny už nemají klesat.