Trh s realitami šel loni ke dnu

Praha – Realitní trh v Česku má za sebou největší propad v moderní historii. Vyplývá to ze zprávy společnosti King Sturge. Na odbyt nešly v roce 2009 hypotéky, byty, domy, ale ani kanceláře. Zpráva je to dobrá i špatná. Kdo chtěl byt prodat, musel s cenou dolů. Kdo naopak s nákupem nemovitosti počkal na rok 2009, mohl ušetřit.

Většina kancelářských budov zkolaudovaných v loňském roce letos zeje prázdnotou. Tam, kde už dávno měly hučet počítače a vyzvánět telefony, jsou jen prázdné zásuvky a holé stěny. „Nové projekty, které přicházejí na trh, mají problémy a trvá jim déle, než se obsadí,“ připouští analytik King Sturge Ondřej Novotný.

Podobně to vypadá s bytovou výstavbou. O byty není zájem a projevilo se to i na jejich cenách, klesly zhruba o desetinu.

Video Propad realitního trhu
video

Propad realitního trhu

Propad realitního trhu

Komentář Jana Štěpa

Praha versus regiony

Krize také zvýraznila rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony. Pokud už totiž někdo v podmínkách zamrzlého trhu investuje své peníze do nových nemovitostí, bývá tomu obvykle v hlavním městě. Nejvíc šly ceny dolů na severu Čech, v Ústí nad Labem. „Někde museli lidé jít s cenami dolů, pokud chtěli prodat, tak třeba i o 30 procent, než by prodali v roce 2008,“ popisuje situaci ve stotisícové severočeské metropoli místní realitní makléř Zdeněk Maxa.

Nejrychleji padaly ceny panelových bytů. Třeba na největším ústeckém panelovém sídlišti Severní terasa se ještě v roce 2008 prodával průměrný byt 2+1 za milion korun. Loni už jen za 700 tisíc.

Realitám se ale nedařilo ani na druhém konci republiky. Velkolepé plány na výstavbu nových mrakodrapů, bytových a obchodních komplexů v Ostravě a Brně prošly pořádným seškrtáním. „Dokončíme stavby na Černovické terase, ve Slatině a ve Šlapanicích. Na mrakodrapy ale peníze nezbývají,“ říká Remon Voss z developerské společnosti CTP Invest.

Podle King Sturge teď budou investoři čekat na oživení v hlavním městě. Teprve pak se začnou vracet do regionů. Podobně to bude i se zájmem o byty, i když jejich ceny už nemají klesat.