Arbitráže mohou Česko připravit o 35 miliard

Praha – Letošní velmi napjatý rozpočet ohrožují nejen rozhazovačné návrhy politických stran, ale i arbitráže. Pokud by stát existující spory prohrál a musel uhradit nároky všech firem, které jeho chování napadly, stálo by ho to 35 miliard korun. Z toho rekordních 14 miliard korun může získat jediná společnost Diag Human, která se s Českem soudí kvůli zmaření jejích obchodů s krevní plazmou na počátku 90. let. Česko už spor jednou prohrálo, proti verdiktu se ale odvolalo.

Suma, kterou nárokují subjekty, které jsou s Českou republikou ve sporu, neustále narůstá, ještě loni v červenci byla podle ministerstva financí o pět miliard nižší než nyní. Až o miliardu by nově mohlo Česko přijít třeba kvůli obchodnímu domu Kotva. Kyperská firma Forminster Enterprise obvinila ČR z nezákonného zabavení akcií obchodního domu v době, kdy byla jeho většinovým vlastníkem. O tom, zda podá žalobu, rozhodne do konce dubna.

„Ministerstvo financí v současné době eviduje sedm probíhajících sporů, kde už byla podána žaloba, dalších sedm sporů, tam bylo podáno oznámení, ale nebyla podána žaloba,“ informoval o stavu arbitráží vedených proti České republice mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

Video Ekonomika ČT24: Česko a arbitráže
video

Ekonomika ČT24: Česko a arbitráže

Největší arbitrážní hrozby pro Česko

  • Diag Human 14 miliard korun
  • FELA Management 6,34 miliardy korun
  • InterTrade 2,3 miliardy korun
  • R. Binder 2,3 miliardy korun
  • ECE Group 1,8 miliardy korun
  • Forminster Enterprises Limited 995 milionů korun


Rozpočet s případnou prohrou nepočítá

Podle ministerstva ale nejsou v rozpočtu případné prohry započítané. Stát peníze na zaplacení v minulosti sháněl až dodatečně třeba vydáním dluhopisů nebo čerpáním rezerv, které jsou ovšem letos velmi napjaté.

V loňském roce mělo Česko štěstí, vyhrálo téměř všechny spory. Státní kasa díky tomu nepřišla o zhruba 40 miliard korun. „Úspěšnost Česka v mezinárodních arbitrážích vyplývá z takového důraznějšího postupu, z agresivnějšího přístupu ministerstva financí, který byl zahájen pod vedením Miroslava Kalouska jako ministra financí,“ podtrhl Haas.

Radek Šnábl, poradce ministra financí:

„Je tam celá řada pochybení, na druhou stranu je tam ale celá řada momentů, kdy společnosti své obchodní riziko, které nezvládly, přenáší na stát a tam je strašně důležité, že jsme v posledních dvou letech skutečně tyto arbitráže dokázali vyhrát a u řady z nich jsme dokázali získat i náhradu nákladů řízení, což jsou desítky milionů korun pro toho, kdo spor přinesl.“

Za prohrané nebo smírem ukončené arbitráže už Česko celkem zaplatilo 17 miliard korun. Z toho 10 miliard přiřkl londýnský soud firmě CME za znehodnocení investice do televize Nova. Další 3,5 miliardy musel stát zaplatit japonské Nomuře za to, že vyhlásil nucenou správu na Investiční a poštovní banku a poté ji předal pod křídla ČSOB.

Prohrané arbitráže Česka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24