Příliv investic loni ve světě klesl víc než o třetinu

Ženeva - Krize zmrazila ochotu firem investovat za hranicemi. Příliv přímých zahraničních investic se loni v celém světě snížil o 39 procent a udržel se jen těsně nad hranicí jednoho bilionu dolarů. Uvedla to dnes zpráva Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Klesaly investice ve všech podobách a regionech, letošní rok by ale mohl přinést zlepšení.

Pokles investic postihl bohaté i chudé země bez rozdílu. V rozvojových zemích investovaly zahraniční společnosti jen něco přes 400 miliard dolarů - o 35 procent méně než o rok dříve. Byl to taky první pokles po nepřetržitém šest let trvajícím nárůstu. Investice do vyspělých zemí se snížily o 41 procent na 565 miliard dolarů. Zhruba o dvě třetiny ve světě klesl také objem přeshraničních fúzí a akvizic.

Letos by se měla začít situace obracet. „Je stále pravděpodobné, že v roce 2010 se objem investic mírně zvýší, neboť v řadě zemí se zlepšují investiční podmínky,“ uvedla UNCTAD. Její údaje o globálních investicích pozorně sledují například banky, ale i nadnárodní podniky.