Pod slovenským ministrem dopravy se kvůli mýtu třese židle

Bratislava – Slovenští opoziční poslanci se na mimořádné schůzi pokusí odvolat ministra dopravy Ľubomíra Vážného. Viní ho z toho, že nezvládl přechod země na elektronické mýtné, a zavinil tak chaos a dlouhé kolony na hraničních přechodech počátkem nového roku. Premiér Fico ovšem s opozicí nesouhlasí, tvrdí, že k odvolání šéfa resortu dopravy není důvod. Sama opozice nemá na odvolání Vážného dostatek hlasů, o tom, zda zůstane ministrem tedy nakonec rozhodnou koaliční partneři.

Už pojedenácté svolala opozice mimořádnou schůzi, aby se pokusila odvolat někoho z Ficova týmu. Zatím ovšem nikdy neuspěla, protože nemá dostatek hlasů. Poslední adept na ztrátu křesla – Vážný – se brání, že za snahou odvolat ho není jen mýto, ale i něco jiného. „Osobně jsem přesvědčený, že nedošlo k takovému selhání elektronického mýtného ani mého, abych byl zralý na odvolání,“ prohlásil ministr.

Výsledek hlasování ale nakonec bude záležet na tom, jak činy ministra dopravy zapůsobily na koaliční partnery. Třeba předseda HZDS Vladimír Mečiar už přitom Vážného hlasitě kritizoval. Prohlásil, že kdyby byl ministrem jeho strany a nikoliv Ficova sociálního SMERu, už by v ministerské židli neseděl. HZDS se ale nakonec dala před dnešní mimořádnou schůzí slyšet, že s opozicí hlasovat nebude.

Video Slovenskému ministru dopravy hrozí odvolání
video

Slovenskému ministru dopravy hrozí odvolání

Dopravci prosazují změnu mýtného

Vážný má teď plné ruce práce i s nespokojenými dopravci. Ti bombardují vládu i jeho ministerstvo požadavky na změnu mýtného. Teď požadují, aby kabinet prodloužil pozastavení výběru mýtného z konce ledna až do konce dubna.

Dále prosazují snížení počtu zpoplatněných silnic. Chtěli by, aby se mýtné platilo jen na těch silnicích první třídy, které vedou paralelně s dálnicemi. Délka zpoplatněných úseků by tak klesla ze 1 500 kilometrů na 333 kilometrů. Argumentují praxí v České republice, kde dopravci platí jen za 130 kilometrů takových cest.

Vážný ovšem nechce o omezení počtu zpoplatněných úseků ani slyšet. Mělo by to podle něj zásadní dopad na výběr mýtného. Vyhověl ale předešlé žádosti, aby kamiony nemuseli platit za kilometry, které neprojedou. Pokud tedy kamion nedojede až na konec úseku, bude mu účtována nulová sazba mýtného. Řidiči si navíc vymohly také snížení spotřební daně na naftu, která jim má kompenzovat náklady na mýtné.

Slovenské mýtné zkomplikovalo odbavování kamionů na hranicích.
Slovenské mýtné zkomplikovalo odbavování kamionů na hranicích.