Zaměstnanci největšího světového výrobce piva Anheuser Busch InBev blokují belgické závody pivovaru. Do fabrik tak nemohou suroviny, ven se nedostanou ani hotové výrobky. „Snažíme se vysušit celou společnost. Barům a supermarketům dochází pivo. Víme, že InBev hodně poškozujeme. Lovaň například vyrábí mnoho piva na export a tato distribuce není také možná. Takže to způsobí mnoho problémů,“ prohlásil nekompromisně zástupce odborářů Kris Croonenborghs.
Marc Sparmont, odborář
„Pokud manažeři okamžitě neustoupí od celého restrukturalizačního plánu, budeme v našich akcích pokračovat. Už toho máme dost!“

Pivní stávka v Belgii
InBev drží na belgickém trhu s pivem 57procentní podíl. Belgické supermarkety již začínají upozorňovat na velmi nízké zásoby jeho piva. „Od středy budeme čelit problému,“ uvedla mluvčí společnosti Carrefour Belgium. Supermarkety proto začínají domlouvat náhradní dodávky s konkurencí pivovarnického gigantu.
Proč zaměstnanci InBevu stávkují?
Odborům a zaměstnancům InBevu se nelíbí, že se největší pivovarnický gigant světa rozhodl zrušit v západní Evropě zhruba 10 procent míst. O práci by tak v Belgii a Německu přišlo zhruba 300 lidí, další propouštění by následovalo ve Francii, Lucemburku, Nizozemí a ve Velké Británii. Část administrativních služeb plánuje InBev přesunout do České republiky a do Maďarska, kam své pivo hojně vyváží.
InBev restrukturalizaci zdůvodňuje poklesem spotřeby piva v západní Evropě. Například v Belgii se propadla od roku 2000 zhruba o 20 procent. Vedení přitom věří, že se pro lidi, kteří přijdou o práci, najde jiné řešení než úřad práce. „Jednáme o 150 předčasných důchodech a 70 dovolených na dalších místech, což by mělo pokrýt většinu z 299 oznámených výpovědí,“ informoval mluvčí InBevu Karen Coeck.
Světová jednička na trhu s pivem - Anheuser Busch InBev - vznikla v roce 2008, když se InBev spojil s americkým pivovarem Budweiser. Spojení ale nastartovalo rozsáhlou restrukturalizaci spojenou s radikálními škrty v nákladech a snižováním dluhů.
