Továrna Opelu v Antverpách zřejmě končí

Frankfurt - Americká automobilka General Motors uzavře továrnu německé divize Opel v belgických Antverpách, která zaměstnává 2 300 lidí. S odvoláním na zdroje z podniku o tom dnes informovala agentura Reuters. GM již dříve varovala, že továrna je v ohrožení, konečné rozhodnutí však dosud odkládala.

„Neustoupili od rozhodnutí uzavřít Antverpy. Nyní (generální ředitel Opelu Nick) Reilly oznámil, že to bude realizováno,“ uvedl zdroj z podniku. Reilly přitom již delší dobu preferoval přesunutí výroby součástek pro SUV z Antverp do Jižní Koreje, kde by je měla vyrábět společnost Daewoo.

Opel zaměstnává v Evropě zhruba 50 tisíc lidí, z toho 25 tisíc v Německu. GM hodlá na restrukturalizaci Opelu vynaložit 3,3 miliardy eur (zhruba 85 miliard korun) a usiluje o získání státní pomoci od zemí, ve kterých má Opel továrny. Podle dřívějších informací by měla restrukturalizace zahrnovat zrušení více než 8 tisíc pracovních míst.

Reilly minulý týden nahradil ve vedení Opelu Hanse Demanta, který podnik řídil od roku 2004. Reilly již loni vystřídal v čele evropských aktivit GM Carla-Petera Forstera. Ten patřil mezi zastánce prodeje Opelu kanadskému výrobci automobilových součástek Magna. GM však nakonec od tohoto prodeje ustoupila a rozhodla se provést restrukturalizaci divize sama.