Singer: Ekonomika letos může růst o dvě procenta

Vídeň – Země střední a východní Evropy, včetně Česka, se letos dostanou z krize a jejich ekonomiky se zase vrátí k růstu. Ten by navíc mohl být výrazně rychlejší než v západních zemích. Shodují se na tom zástupci středo- a východoevropských centrálních bank. Viceguvernér České národní banky Miroslav Singer dnes na ekonomické konferenci ve Vídni odhadl růst v České republice kolem dvou procent.

„Právě dokončujeme naše prognózy,“ řekl Singer na dvoudenní konferenci pořádané časopisem Euromoney. Česká národní banka zatím odhaduje za rok 2009 pokles HDP o 4,4 procenta a pro letošní rok 1,4 procenta.

Šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny uvedl, že ekonomický výhled zemí střední a východní Evropy se zlepšil a mnohé z nich letos porostou rychleji než ekonomiky západní Evropy. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi v regionu, a to i sousedními, ale můžou být obrovské, dodal.

Česku můžou pomoct automobilky

Z oživení by měly začít těžit hlavně země se strukturálními výhodami, jako je silný automobilový průmysl v České republice a na Slovensku. „Automobilový průmysl bude muset projít podstatnými změnami. Zdá se, že jediným místem, kde se budou moci vyrábět menší automobily se ziskem, budou země střední a východní Evropy,“ řekl Nowotny.

Zlepšit by se měla taky situace v krizí nejvíce zasaženém Maďarsku. Tamní ministr financí chce díky očekávanému zlepšení vývozu změnit výhled letošního vývoje ekonomiky z dosavadního poklesu o 0,6 procenta na mírnější oslabení. Domácí poptávka v zemi nicméně po dramatických výdajových škrtech a poklesu mezd zůstává mimořádně slabá.

Dobře na tom ve střední Evropě zůstává Polsko, které jako jediná země EU loni neutrpělo pokles. Po loňském růstu o 1,6 procenta by polská ekonomika měla letos podle odhadu ekonomů mírně zrychlit na více než dvě procenta.