Bank of America se dál propadá do ztráty, Morgan Stanley jde nahoru

New York - Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se ztráta největší americké bankovní skupiny Bank of America více než zdvojnásobila, a to meziročně na 5,2 miliardy dolarů (asi 95 miliard korun) z 2,4 miliardy dolarů. Na druhé straně americký Morgan Stanley v loňském posledním čtvrtletí vytvořil díky investičnímu bankovnictví zisk 413 milionů dolarů proti ztrátě 10,5 miliardy rok předtím.

Důvodem ztráty bankovní skupiny Bank of America byly zejména náklady související se splacením vládní pomoci. Výsledky rovněž zasáhly vyšší úvěrové náklady a nižší příjmy z úroků.

Analytik Peter Dixon ze společnosti Commerzbank upozornil, že přetrvává velké množství špatných dluhů a že bankovní sektor je nyní pod velkým politickým tlakem: „Je to o něco horší, než se očekávalo. Bankovní sektor čelí problémům na všech stranách.“ 

Video Komentář Petra Žabži
video

Komentář Petra Žabži

Petr Žabža, makléř společnosti Patria Direct

„Výsledky Bank of America potvrdily trend, který jsme viděli u předchozích bank - zejména pak u JP Morgan nebo Bank of New York Mellon. To znamená pokles výnosů z obchodování na finančních trzích a současně zhoršování kreditní kvality úvěrového portfolia.“

Minulý měsíc splatila Bank of America půjčku 45 miliard dolarů, kterou získala z vládního programu pomoci finančnímu sektoru TARP. Firma financovala splacení dluhu přebytkem hotovosti a také prodejem nových akcií s výnosem 19,3 miliardy dolarů.

Morgan Stanley těží z investičního bankovnictví

Morgan Stanley pomohl vzestup investičního bankovnictví díky společnému podniku Smith Barney. Společnost uvedla, že na akcii vytvořila zisk 29 centů při tržbách 6,8 miliardy dolarů. Analytici přitom podle průzkumu Thomson Reuters očekávali více; zisk na akcii odhadovali na 36 centů a tržby na 7,8 miliardy dolarů.

Tržby Morgan Stanley postihly účetní náklady, které vyplynuly z vývoje na trzích s dluhopisy. Tržby Smith Barney se ale více než zdvojnásobily na 3,1 miliardy dolarů. Investoři jsou zřejmě s výsledkem spokojeni. Akcie Morgan Stanley před začátkem obchodování na burze posílily.

Brian Moynihan
Brian Moynihan
Více fotek
  • Brian Moynihan zdroj: Bank of America http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1308/130757.jpg
  • Morgan Stanley autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1179/117816.jpg