Podle MMF bude globální ekonomika růst o 3,9 procenta, OSN je skeptická

Řím - Odhad růstu světové ekonomiky na letošní rok zvýšil Mezinárodní měnový fond (MMF) na 3,9 procenta. V minulé prognóze, kterou fond vydal loni v říjnu, počítal s růstem pouze o 3,1 procenta. Odhad růstu na příští rok však fond nechal beze změn na 4,2 procenta. Ovšem Organizace spojených národů předpokládá, že oživování světové ekonomiky bude letos nestabilní a nerovnoměrné. Její růst po nejhorší hospodářské recesi od druhé světové války odhaduje na 2,4 procenta. Nejsilnější oživení se podle OSN očekává v rozvíjejících se ekonomikách, zejména pak v Asii.

Motorem růstu globální ekonomiky bude i nadále Čína, které měnový fond na letošní rok předpovídá desetiprocentní růst. Příští rok by měla čínská ekonomika podle MMF vykázat růst o 9,7 procenta.

„Stav světové ekonomiky se zlepšuje,“ uvedla OSN ve výroční hospodářské předpovědi. Připomíná, že roste počet států, které po druhém čtvrtletí minulého roku vykázaly růst HDP. Zpráva také podotýká, že akciové trhy vzrostly, zahraniční obchod a průmyslová výroba se oživily a prémie nakrytí rizik u půjček se snížily.

Výroční zpráva OSN zdůrazňuje, že oživení silně podpořily rozsáhlé státní výdaje na hospodářské stimuly, které od konce roku 2008 spustily vlády mnoha zemí. OSN ale také varuje, že by bylo předčasné od těchto programů upustit, protože by se hospodářská recese vrátila.