Novoborský Crystalex naplno rozjíždí výrobu

Nový Bor - Po roce nečinnosti daly novoborské sklárny Crystalex znovu práci zhruba 250 lidem. Doma ale zatím zůstává asi tisíc dalších sklářů, kteří ve firmě před jejím krachem pracovali. Nový vlastník zaplatil za výrobní závody v Novém Boru, Hostomicích a Karolince celkem 363 milionů. Nyní chce kvůli konkurenceschopnosti tlačit na vyšší produktivitu práce. Zakázek má prý dostatek.

„Musím s potěšením konstatovat, že se nám vracejí naši stávající zákazníci, v současné době máme zajištěnou zhruba polovinu kapacity zakázkami,“ prohlásil jednatel firmy Jiří Hudera.

Žádná výroba na sklad, vše rovnou k zákazníkovi

Video Crystalex opět vyrábí
video

Crystalex opět vyrábí

Crystalex opět vyrábí

S6 21. 1. 2010

Reportáž Lucie Pokorné

Dnes začnou dvě automatické linky vyrábět tisíce sklenic. Už letos v létě chce majitel rozjet výrobu na dalších dvou linkách. Závod ale nepočítá s žádnou výrobou na sklad. Crystalex vyrobí jen to, co si zákazníci objednají. Největší zájem je tradičně z Ruska.

Pece vyhasly loni v lednu, když banky odčerpaly z účtů Crystalexu veškerou hotovost a sklárny neměly z čeho výrobu platit. Crystalex byl největším podnikem sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading. Až na výjimky všechny podniky obnovily výrobu nebo ji rozjíždějí. Z původních pěti tisíc lidí jich však zaměstnávají jen necelou třetinu.

„Před rokem jsem skončil, teď jsem si zažil, co je to rok být nezaměstnaný, jsou to pěkné pocity, když se člověk vrací,“ uvedl jeden ze spokojených staronových zaměstnanců Miroslav Elich.

V Crystalexu se už rozjely dvě automatické linky, pro které taví sklo jedna pec. Další dvě linky chce majitel zprovoznit do léta, a zaměstnat tak zhruba 350 lidí.

Výroba v novoborském Crystalexu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24