EU otočila, chce pomoci Řecku

Brusel - Evropská unie zkoumá možnosti, jak by mohla poskytnout půjčku Řecku, které se potýká s velmi vážnými finančními problémy. Píše to dnešní vydání týdeníku European Voice. Vrcholní představitelé unie se obávají možných dopadů řeckých potíží na banky v dalších členských zemích eurozóny. Chtějí se také vyhnout tomu, aby Řecko potupně žádalo o pomoc Mezinárodní měnový fond. Doposud se přitom zdálo, že Evropská unie Řecku nepomůže, protože v minulosti opakovaně manipulovalo s makroekonomickými statistickými daty.

Dopady finanční krize na Řecko se zřejmě podepsaly na výrazném oslabování eura z posledních dnů. Jednotná evropská měna ztrácí hodnotu vůči americkému dolaru, britské libře i japonskému jenu. „Osud jednoho je osudem všech,“ podtrhl v souvislosti s tím eurokomisař pro měnové záležitosti Joaquín Almunia. EU ale nemá zatím jasné nástroje, jak Řecku pomoci.

Existuje sice program spravovaný komisí a určený na podobné potíže, který obsahuje 50 miliard eur. Jenže ten je určen zemím mimo eurozónu. Kvůli krizi už z něj unie poskytla pomoc Maďarsku, Lotyšsku a Rumunsku. Ta šla navíc ruku v ruce s dalšími penězi od Mezinárodního měnového fondu. Pokud by se ale nynější pomoc měla zahrnutí půjčky od fondu vyhnout, musel by vzniknout nějaký nový nástroj.

Další možností, o níž se podle týdeníku uvažuje, je zmobilizování krátkodobých mezivládních garancí Řecku některými členy eurozóny, pokud by se podmínky rychle zhoršovaly. Aténám totiž hrozí, že ztratí i zbývající důvěru na finančních trzích a nebudou mít kde si půjčit.

Loňský rozpočtový deficit Řecka by měl podle nových odhadů dosáhnout 12,7 procenta hrubého domácího produktu, tedy výrazně víc, než s čím původně tamní vláda počítala, a mnohonásobně víc, než je tříprocentní Maastrichtské kritérium. Unijní normy (60 procent HDP) přesáhne i vládní dluh, který se v loňském roce zřejmě vyšplhal až k 113 procentům.