Loňský zisk zemědělství se propadl na 1 až 2 miliardy

Praha - Loňský zisk českého zemědělství se dle předběžných odhadů propadl z předloňského téměř desetimiliardového zisku na jednu až dvě miliardy korun. Informoval o tom dnes prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Hlavním důvodem je prý meziroční propad tržeb ze zemědělských komodit o dvacet miliard. Veleba dále uvedl, že zemědělství by bylo bez dotací ztrátové.

Podle Veleby bude skutečný výsledek hospodaření farmářů patrně horší, než ukazují oficiální čísla. Zemědělské podniky se totiž budou snažit za každou cenu zůstat v účetnictví ziskové. V opačném případě by jim banky přestaly poskytovat provozní úvěry, které potřebují k financování své činnosti: „Firmy musí udělat vše pro to, aby neskončily v červených číslech. Do výsledku budou rozpuštěny všechny rezervy. Budou také možná přeceněny zásoby obilí.“

Marže obchodních řetězců rostou v neprospěch farmářů

Video Zisk zemědělců
video

Zisk zemědělců

Příjmy z prodeje hlavních komodit klesnou podle komory farmářům v meziročním srovnání o víc než pětinu, ovšem potravinářské firmy budou tratit maximálně pět procent, obchodníci do tří procent. „Nespravedlivě rozdělený profit v potravinové vertikále se prohloubil v neprospěch zemědělců,“ uvedl Veleba. Na to, že zejména marže obchodních řetězců rostou v neprospěch farmářů, dlouhodobě upozorňují zemědělské organizace.

Ačkoliv loňská sklizeň obilovin přesahující 7,7 milionu tun byla třetí nejvyšší od roku 2000, jejich ceny se snížily o více než 40 procent. Zemědělci očekávají až desetimiliardový výpadek tržeb za obilí, dvě miliardy korun budou tratit na řepce, jejíž cena se meziročně propadla o více než čtvrtinu. Podle odhadu Agrární komory klesly tržby z prodeje mléka asi o šest miliard korun.

Problém českých farmářů - propad výkupních cen

Propad výkupních cen zemědělských produktů trápí farmáře již více než rok. V průměru za celý loňský rok v porovnání s rokem 2008 byly dle Českého statistického úřadu ceny zemědělských výrobců nižší o necelých pětadvacet procent.

České zemědělství vykazuje od vstupu do EU díky dotacím zisk, v letech před vstupem bylo převážně ztrátové. Tuzemští zemědělci předloni vydělali 9,82 miliardy korun, což bylo o téměř 190 milionů méně než v rekordním roce 2007.