Zástupci tripartity se usnesli, že se dohodnou, nicméně budou vycházet z jiného než vládního materiálu. Tím je program o 21 bodech, jež sestavili odboráři se zaměstnavateli. Podle něj je třeba řešit například zvýšení konkurenceschopnosti českých podniků, zrovnoprávnění OSVČ se zaměstnanci a také snížení korupce.
Podle odborů není vládní materiál vyvážený

Ekonomika ČT24: Jak z krize podle tripartity
Ekonomika ČT24: Jak z krize podle tripartity
Výsledek jednání tripartity
Telefonát Michaly Hergetové
Brífink po jednání tripartity
Odbory vytýkají, že vládní materiál upřednostňuje snahu o rozpočtovou rovnováhu, a není tak vyvážený. „Ruku v ruce ale musí jít vedle snahy o fiskální vyrovnanost i fiskální podpora hospodářského růstu,“ zdůraznil Milan Štěch, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který navíc svou pozici po osmi letech opouští.
Odbory, zaměstnavatelé i vláda jsou podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka schopni se dohodnout na krátkodobých opatřeních, které nevyžadují legislativní změny. To je například podpora zaměstnanosti nebo zrychlené čerpání z fondů Evropské unie: „Shodli jsme se s odbory a vládou, že krátkodobá opatření prověříme. Věřím, že plénum tripartity je může na počátku února přijmout.“
Jaroslav Hanák, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy:
„Je potřeba si uvědomit, že krize neskončila, že jsou problémy v zakázkách firem, ze sedmdesáti procent zůstávají na stejné úrovni, nebo dokonce klesají, podnikatelská sféra očekává nárůst zaměstnanosti.“
O 21 bodech navržených zaměstnavateli a odboráři by měl jednat speciální tým pro hospodářskou politiku, kde budou zastoupeni třeba ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka či šéf českých financí Janota. Schůzka se má konat příští středu 28. ledna v parlamentu, kdy by tým měl dát dohromady body, na kterých se jednotliví zástupci jsou schopni shodnout. Vláda by mohla finální dokument projednat 8. února, uvedl premiér Jan Fischer.
Vláda připraví novelu proti zneužívání peněz na sociální služby
Jednání tripartity přece jen přineslo konkrétní shodu, kdy vláda přichystá novelu zákona, která by měla zefektivnit využívání příspěvků na sociální služby. Někteří lidé totiž využívají peníze na jiné účely. Do květnových voleb ale návrh předložen nebude. Předlohu dostane nový kabinet a bude na něm, zda ji využije, uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.
Podle Šimerky je námětů, jak situaci napravit, celá řada. Sociální partneři vlády v tripartitě mají podle ministra zájem na tom, aby se urychlily práce na analýze efektivity čerpání peněz a aby se závěry promítly do přípravy novely zákona. Má vést k tomu, aby se peníze využívaly adresně a účelně, podotkl Šimerka. O námětech se bude jednat na dalších zasedáních tripartity. „Našli jsme dostatek konsensu, ve sporu se sociálními partnery nejsme,“ zdůraznil ministr.