Zájem o stavební spoření klesá

Praha - V loňském roce poskytly tuzemské stavební spořitelny úvěry za 66,4 miliardy korun. V meziročním srovnání se jedná o pokles vyšší než 11 procent. Loni klesl rovněž zájem o nové smlouvy o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek. Meziroční pokles u úvěrů zaznamenala většina spořitelen. Raiffeisen stavební spořitelna a Wüstenrot stavební spořitelna ovšem vykázaly nárůst. Naopak největší propad hlásí v meziročním srovnání Stavební spořitelna České spořitelny, a to zhruba o polovinu.

Tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiří Šedivý zároveň upozornil, že jiné typy úvěrů na bydlení byly krizí poznamenány daleko více.

Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen:

„S ohledem na průběžné měsíční údaje nejsou celkové roční výsledky překvapením. Pokles úvěrových obchodů o 11 procent oproti velmi úspěšnému roku 2008 považujeme za dílčí úspěch stavebního spoření ve složitých podmínkách hospodářské recese.“

Asociace českých stavebních spořitelen přitom pro letošní rok očekává obdobné výsledky jako loni, a to jak u půjček, tak i v případě uzavíraných smluv. „Poptávka po stavebním spoření by se neměla příliš měnit také proto, že českému bytovému fondu chybí podle dostupných údajů stále ještě asi 500 miliard korun k dosažení kvalitního standardu bydlení,“ vysvětlil Šedivý.

Stavební spořitelny uzavřely loni 887 tisíc smluv

Lidé také ztrácí zájem o nové smlouvy o stavebním spoření. Celkově stavební spořitelny uzavřely loni zhruba 887 tisíc smluv včetně navýšení cílové částky, předloni to bylo přes milion smluv. Z pěti tuzemských spořitelen jen Modrá pyramida a Wüstenrot počet nových smluv zvýšily.

„Meziroční pokles uzavřených smluv je způsoben zejména tím, že se řadě občanů snížily možnosti uspořit část svých příjmů,“ uvedl Šedivý. Pokud ovšem chtějí podle něj stavební spořitelny i nadále poskytovat současné poměrně vysoké objemy úvěrů, musejí i do budoucna zajistit zdroje, tedy příliv klientů, kteří budou spořit: „Vklady i úvěry jsou dvěma stranami téhož produktu a není možné je posuzovat odděleně.“

Klesá i cílová částka spoření

U nových smluv meziročně klesla také cílová částka přibližně o 40 miliard korun na více než 271 miliard. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji navýšit.

Češi si vždy pořizovali stavební spoření jako výhodný způsob ukládání peněz, hlavně kvůli každoroční státní podpoře. Zároveň ale v posledních letech tento produkt začali využívat mnohem více k investicím do svého bydlení.

Bytový dům
Bytový dům
Více fotek
  • Bytový dům autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/419/41865.jpg
  • Peníze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/932/93176.jpg