IT odvětví loni zažilo nejhorší rok za poslední desetiletí

Bombaj - IT průmysl má za sebou nejhorší rok za celé desetiletí. Jeho celosvětové tržby se propadly o 4,6 procenta na 3,22 bilionu dolarů. Příčinou je spíše slábnoucí dolar než vyšší poptávka. Vyplývá to z průzkumu společnosti Gartner. Podle něj světové výdaje do informačních technologií letos vzrostou o 4,6 procenta na 3,4 bilionu dolarů (62,8 bilionu korun). Nárůst se očekává díky hospodářskému oživení a poklesu dolarového kurzu.

Rok 2009 znamenal pro IT odvětví méně prodaných počítačů, programů i souvisejících služeb. Tak špatné časy nezažil podle odborníků trh informačních technologií od roku 1999. „Pokles byl kvůli jednotlivým podoblastem informatiky a skrz všechny regiony. Takže prakticky ve všech oblastech nastal pokles,“ uvedl ředitel společnosti Gartner Oldřich Příklenk.

Vratislav Klega, redaktor časopisu CHIP:

„Určitě to byla krize, která se rozhodně promítla do všech oblastí, takže IT trh nebyl výjimkou… V loňském roce šetřili úplně všichni - jak běžní občané, tak korporátní zákazníci.“

Video Reportáž Michala Keborta
video

Reportáž Michala Keborta

Podle analýzy společnosti Gartner by se mohla poptávka vzpomatovat už letos. Neporoste ale všude stejně. Nově upravené, optimističtější odhady předpovídají, že by se prodeje měly v průměru vrátit na úroveň roku 2008. „Ač byly předpoklady mírně navýšeny, je to dáno především růstem, respektive poklesem kurzu amerického dolaru,“ zdůraznil Příklenk.

Odborníci věří spíše v pokračování už nastolených trendů. Posilovat by tak měly především softwarové služby, zejména pak ty, které lidem umožňují pracovat přímo na internetu.

V západní Evropě, Spojených státech a Japonsku bude oživování zpočátku pomalejší. Rychlejší vzestup očekává Gartner v Latinské Americe, na Blízkém východě, v Africe, Asii a Tichomoří. Opírá se přitom o prognózy rostoucí ekonomiky a spotřebitelské důvěry i vyšší dostupnost úvěrů. Firemní plány výdajů do IT zvýší nové technologie.

Investice do IT
Investice do IT
Více fotek
  • Investice do IT autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1378/137781.jpg
  • Práce s počítačem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/482/48148.jpg