Janota: Úsporný balíček číslo 2 hotov, v pondělí ho má vláda

Praha – V pořadí druhý tzv. úsporný balíček minstra financí Eduarda Janoty je na světě. Janota to dnes řekl na rádiu Impuls. Soubor úsporných opatření, který ministr v pondělí představí ostatním členům vlády, by podle něj měl v roce 2011 snížit schodek rozpočtu z 5,3 na 4,7 procenta HDP a následující rok by se měl dostat deficit i pod čtyři procenta.

„Někde nad úroveň 3,7 nebo 3,6 (procenta HDP v roce 2012). Je to návrh určitých řešení, které prostě my vidíme jako potřebné,“ řekl rádiu Janota.

Ministr chce také do dubna vládu seznámit s výsledky auditu v osmi největších společnostech, kde stát drží většinu. Audit v nich má prověřit úroveň řízení a odměňování vrcholných manažerů.

Video Reportáž Veroniky Kubíčkové
video

Reportáž Veroniky Kubíčkové

Reportáž Veroniky Kubíčkové

22.1.2010

Janotův balíček No.2

„Řekl bych, kde jsou slabá místa, ve kterých firmách je stav neudržitelný z toho pohledu a dovedu si představit, že v kontextu toho a souhlasu vlády budu mít mandát nebo dostanou příslušní ministři mandát, aby na valných hromadách tuto situaci řešili. To znamená, jestliže tam někdo bude viditelně neschopný, tak si dovedu představit, že navrhneme změny,“ řekl Impulsu.

Stát má většinový podíl asi ve dvacítce firem, vedle ČSA je to například Letiště Praha nebo energetická skupina ČEZ. Audit se podle ministra chystá například pro Letiště Praha, ČEZ, České dráhy nebo Lesy ČR.