Evropa hlásí nárůst průmyslových zakázek

Brusel - V eurozóně i v celé Evropské unii v listopadu znovu rostl počet průmyslových zakázek, a to po nečekaném říjnovém propadu. Meziměsíčně jde o 1,6 procenta v eurozóně a o 1,8 procenta v unii. Po vyloučení zakázek na výrobu lodí, železničních vozidel či kosmického materiálu, které mohou statistiku „rozkolísat“, zakázky v listopadu ve srovnání s říjnem rostly o 1,5 procenta v zemích platících eurem a o dvě procenta v evropské sedmadvacítce.

Ovšem v meziročním srovnání se číslo popisující množství zakázek nadále propadá, přestože v listopadu 2008, s nímž se vývoj v průmyslu loni v listopadu porovnává, již EU pociťovala příznaky hospodářské krize. Meziročně se tak propadly o 1,5 procenta v eurozóně a dvě procenta v celé Evropské unii, s vyloučením zakázek na výrobu lodí, železničních vozidel a kosmického materiálu počet zakázek klesl o 1,8 procenta v eurozóně a v unii o 1,6 procenta.

Loni v listopadu klesal počet zakázek v meziměsíčním srovnání v celkem 13 členských státech EU a v osmi se propadl, ze zbytku zemí nejsou data známá. Nejvíce se dařilo firmám v Estonsku (7,4 procenta), Řecku (7,3 procenta) a Česku (7,1 procenta). Nejméně naopak společnostem v Maďarsku (-9,6 procenta), Irsku (-4,4 procenta) a Bulharsku (-4,1 procenta).

Evropské průmyslové zakázky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24