Čína se bude topit v čokoládě

Peking – Čína se chystá na otevření Čokoládové říše divů. Její brány se pro návštěvníky otevřou za týden. Cíl světové výstavy v Pekingu je jasný, pořadatelé chtějí v tamních obyvatelích podpořit lásku k této sladkosti. Čokoláda není na čínském trhu dlouhou dobu a nemá takovou tradici jako v západních zemích. U mladých Číňanů ale její obliba rychle stoupá.

Terakotoví vojáci nebo Velká čínská zeď – miniaturní modely, které nejsou na výstavách novinou. Tyhle figurky se ale chlubí kaloriemi navíc, jsou totiž celé z čokolády. Dohromady na exponát padlo osmdesát tun sladké pochoutky a nemálo peněz.

„Do téhle události jsme investovali desítky milionů juanů. A získáme dvě věci – jednak samozřejmě peníze a taky dáme najevo, že kreativitě se meze nekladou,“ vysvětlila záměr hlavní manažerka výstavy Tchi-na Čengová.

Video Reportáž Pavly Hejlové a Petry Pakostové
video

Reportáž Pavly Hejlové a Petry Pakostové

Celá akce by nemohla vzniknout bez trpělivosti cukrářů. Čokoláda totiž nepatří mezi nejideálnější materiály pro uměleckou tvorbu. Vyžaduje zvláštní zacházení. „Při nula stupních praskne a při osmnácti stupních se roztaje. Čokoláda není jen náročná jako materiál, ale i na dopravu,“ vysvětluje koordinátor výstavy Ling Čen-Cung.